Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przygotowuje galę „Pionierzy osadnictwa 1945”, które odbędzie się już w piątek (10 września).
Przedsięwzięcie jest kolejną okazją do uhonorowania tych, którzy pod koniec II wojny światowej (oraz w miesiącach później następujących) dotarli od Olsztyna i zabrali się za odbudowywanie miasta. Każdego roku przypominany jest bowiem przyjazd pierwszych kolejarzy z Białegostoku.
Ci dotarli do Olsztyna… samochodami 19 lutego 1945 roku. Rok w rok specjalna uroczystość odbywa się przed kamienicą przy ul. Zientary-Malewskiej 2, pierwszym budynku miasta, nad którym załopotała polska flaga po 173-letniej przerwie.
W kolejnych miesiącach do Olsztyna oraz do całego regionu docierały kolejne grupy pionierów, którzy szczególnie przysłużyli się w odnowie tych ziem. I to im będzie poświęcona zbliżająca się gala.
– Impreza służyć będzie uczczeniu tych mieszkańców naszego regionu, którzy przybyli tu jako pierwsi osiedleńcy – mówi prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Karski. – Ma też być lekcją historii dla młodszych.
Podczas uroczystości zaplanowano m.in. prelekcję historyka prof. Stanisława Achremczyka, a także projekcję filmu „Pionierzy osadnictwa 1945”.
Gala zacznie się w piątek (10 września) o 12:00 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zachęca pionierów oraz ich potomków do zgłaszania się do udziału w wydarzeniu. Zainteresowani są proszeni o kontakt telefoniczny pod numerami: 89 523 22 14 lub 503 160 731.
źródło: olsztyn.eu