piątek, 19 lipca, 2024

W Gryźlinach powstaje strefa gospodarcza

Geoportal, e-usługi i możliwość przylotu na spotkanie biznesowe – to tylko niektóre z rozwiązań wprowadzonych przez samorząd powiatu olsztyńskiego i gminę Stawiguda, które mają ułatwić życie inwestorom.

Rozwój gospodarczy i konkurencyjność w tworzeniu warunków do inwestowania to, jak mówi starosta olsztyński, priorytet działań samorządu.

– Tworzymy kompleksy terenów inwestycyjnych, które już dziś są w pełni gotowe do lokalizowania wielokierunkowych przedsięwzięć gospodarczych. Jednym z nich jest strefa gospodarcza Gminy Stawiguda w Gryźlinach o powierzchni ponad 130 ha. Jej wyjątkowość polega na znakomitym skomunikowaniu, co oszczędza czas i koszty przedsiębiorców. Drogi i tory to już trochę za mało, dlatego stworzyliśmy możliwość biznesowych spotkań z wykorzystaniem transportu general aviation, a więc nie tylko możemy przyjechać, ale można też przylecieć i odlecieć z tutejszego lądowiska. Takie usytuowanie zwiększa efektywność zarządzania i wdrażania innowacyjnych technologii. Obecnie poszukujemy strategicznych inwestorów, którzy z zachowaniem poszanowania środowiska naturalnego zrealizują swoje projekty gospodarcze wzbogacające potencjał ekonomiczny regionu – wyjaśnia starosta Andrzej Abako.

Czas to pieniądz, samorządy stawiają więc na jego oszczędność. Aby zmniejszyć do minimum termin obsługi administracyjnej inwestorów, wiele spraw urzędowych można załatwić online. – Umożliwiliśmy korzystanie z platform e-usług oraz e-mapy (geoportal geodezyjny), gdzie inwestor bez trudu może uzyskać aktualną informację o terenie. Przedsiębiorcy mogą liczyć też na konkretną współpracę i konsultacje w dążeniach do uzyskania pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne, także te w naszym regionie – dodaje starosta.

Plusem tych terenów jest też dobrze wykształcona i wykwalifikowana kadra oraz zaplecze naukowo-laboratoryjne w pobliskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i w szkołach powiatowych. – Prowadzimy cztery zespoły szkół, w których specjalności nauczania są powiązane z rynkiem pracy. Potencjalny inwestor może liczyć też na współpracę w utworzeniu kierunków kształcenia pod kątem indywidualnych potrzeb branżowych. Istnieje też możliwość wykorzystania w przyszłości wsparcia finansowego Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur oraz funduszy centralnych, by rozwijać innowacyjność swojej branży – wymienia A. Abako.

Również samorząd Gminy Stawiguda dba o atrakcyjność obszarów inwestycyjnych, uzbrajając je pod szczególne zapotrzebowanie inwestorów, rozwijając równolegle przestrzeń przyjaznych osiedli mieszkalnych, gdzie będzie mogła mieszkać kadra przyszłych podmiotów biznesowych.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze