wtorek, 16 lipca, 2024

VIII Zjazd Związku Kombatantów RPiBWP W Olsztynie [zdjęcia]

W Olsztynie odbył się 26 października 2022 r., VIII Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Zjazd Delegatów Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Olsztynie.

Po ponad 17 latach z prezesowania odszedł na zasłużoną „społeczną emeryturę” płk Marcin Kus. Wybrano też nowy zarząd, a prezesem Związku został dotychczasowy wiceprezes płk Romuald Jóźwiak.

Zjazd przebiegał w atmosferze pożegnania zasłużonego dla kombatanckiego środowiska wieloletniego prezesa, płka Marcina Kusa, który sprawował tę funkcję niemal pięć kadencji. Od współpracowników i przyjaciół otrzymał kwiaty i dyplomy z podziękowaniami za wieloletnią działalność społeczną. Były tez podziękowania od Zarządu Głównego  ZKRPiBWP  w Warszawie oraz przedstawicieli władz województwa i bratnich organizacji.

Uroczyste adresy i upominki przekazali: pełnomocnik marszałka województwa ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Joanna Glezmanipełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Władysław Kałudziński. Natomiast prezes Okręgu Związku Inwalidów RP w Olsztynie Jarosław Wolski odznaczył płka Kusa  „Medalem 100-lecia ZIW RP”.

Wzruszony 101-letni płk Marcin Kus (tyle lat będzie miał wkrótce, bo urodził się 5 listopada 1921 roku) przypomniał swój bojowy życiorys, gdyż jest jednym z niewielu już żyjących uczestników II wojny światowej, zarówno w szeregach AK (akcja „Burza”), jak i Wojska Polskiego (10 Dywizji Piechoty).

W zjeździe uczestniczyło 25 delegatów, na 32 wybranych. Udzielili oni absolutorium ustępującym władzom i wybrali nowy 15-osobowy zarząd wojewódzki, który wyłonił swoje prezydium w składzie: Romuald Jóźwiak – prezes, Tadeusz Chorbot – zastępca prezesa, Wiesława Bujnowska – sekretarz, Helena Płatek – skarbnik oraz Władysława Kisła – członek prezydium.  

Wybrano też wojewódzką komisję rewizyjną (przewodniczący Ryszard Złomaniec) i wojewódzki sąd koleżeński (przewodniczący Edward Róg). Delegatami na kongres krajowy zostali Kazimierz Wosiek z Ostródy i Ryszard Złomaniec z Olsztyna.

Przyjęto również obszerną uchwałę programową na następną kadencję.

Kilkunastu wyróżniającym się działaczom olsztyńskiej organizacji wręczono pamiątkowe statuetki.

Organizacja wojewódzka ZKRPiBWP w Olsztynie skupia 19 kół terenowych (1400 członków) i stale się zmniejsza. W kraju liczba członków związku stopniała do niespełna 23 tysięcy, poinformował prezes ZG ZKRPiBWP Janusz Maksymowicz. Mówił też o potrzebie wzajemnego wsparcia, pomocy koleżeńskiej w sprawach życiowych i socjalnych oraz aktywności integracyjnej.

W zjeździe uczestniczyli zaproszeni goście, a wśród nich koordynator ds. kombatantów i osób represjonowanych  w Biurze Dialogu Społecznego i Organizacji Pozarządowych WM Urzędu Marszałkowskiego  Ewa Sapka-Pawliczak oraz prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie płk Albin Polechoński i członek prezydium tegoż ZW ZŻWP Jerzy Pantak. Zarząd Główny ZKRPiBWP oprócz prezesa reprezentowali też: sekretarz generalna Elżbieta Sadzyńska i dyrektor Biura ZG Krzysztof Rinas. 

***

Płk Romuald Jóźwiak ma 72 lata. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Służył m.in. w 16 Dywizji Pancernej w Elblągu i 15 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie oraz w 46 pułku przeciwlotniczym w Olsztynie. Po przejściu w stan spoczynku przez prawie trzy kadencje (2005-2018) był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy WP w Olsztynie. Wiosną 2018 roku zrezygnował z tej prezesury, gdyż zaproponowano mu przejście do ZW ZKRPiBWP, gdzie został wybrany na zastępcę prezesa.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Pantak

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze