piątek, 14 czerwca, 2024

Uroczyste otwarcie wiatraka z Dobrocina

Wiatrak ze wsi Dobrocin (gm. Małdyty) jest ostatnim w całości drewnianym „holendrem” w woj. warmińsko-mazurskim z zachowanym mechanizmem, datowanym na drugą poł. XIX wieku. Uroczystość otwarcia wiatraka po remoncie rozpocznie się 14 września 2022 roku o godzinie 10.00.

Wiatrak pracował do maja 1950 roku. W latach 1964-1965 translokowano go do skansenu w Olsztynku, sytuując w północnej części Muzeum. Wzniesiony jest na solidnej kamiennej podmurówce, na planie ośmioboku w konstrukcji szkieletowej, ośmiosłupowej. Swoim kształtem przypomina ścięty ostrosłup zwężający się ku górze. Na masywnym nieruchomym korpusie znajdują się rolki, po których przesuwano czapę, dzięki czemu można było obrócić ja wraz ze skrzydłami do kierunku wiatru. Pod czapą osadzony jest wał poziomy z kołem palecznym i przełożenie napędu poziomego na pionowy uruchamiający kamienie.

W 2022 roku został przeprowadzony kompleksowy remont wiatraka. Poddano konserwacji wszystkie elementy konstrukcyjne, a niektóre zostały wymienione. Czapa
i ściany zyskały nowe modrzewiowe poszycie. Odtworzono wał skrzydłowy, bąk, hamulec, koło paleczne, mechanizm obrotu czapy oraz skrzydła. Poddano konserwacji i naprawie największy wał znajdujący się w wiatraku, zwany wałem „królewskim”.

Podczas wydarzenia organizatorzy zaprezentują efekty remontu, wiatrak zostanie otwarty zgodnie z tradycjami młynarskimi a goście zostaną oprowadzeni po jego wnętrzu, gdzie można będzie zobaczyć nie tylko mechanizmy i konstrukcję wiatraka, ale także jego wyposażenie związane z zawodem młynarza. W programie także prelekcja prof. dra hab. Jana Święcha na temat personifikacji wiatraków.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze