piątek, 19 lipca, 2024

Umowa na „Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście” podpisana

Ostatniego dnia czerwca w Olsztynie została podpisana umowa z wykonawcą, dzięki której teren kończący ulicę 1 Maja przy przejściu podziemnym na Zatorze i nowo utworzonym peronie kolejowym Olsztyn-Śródmieście zmieni swoje oblicze.

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności”, gdyż teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.

Prace rozpoczniemy od budowy sieci kanalizacji deszczowej – zapowiada właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego Skorłutowski, Jerzy Skorłutowski. – Pierwszą łopatę zamierzamy wbić jeszcze w wakacje.

Wykonawca będzie miał także za zadanie rozbiórkę ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się między ulicami 1 Maja i Partyzantów, wzdłuż torów kolejowych. W tym miejscu wykonane zostaną dojścia piesze i dojazdy do przystanku PKP, wraz z siedmioma miejscami krótkoterminowego postoju dla samochodów oraz zagospodarowaniem parkowym upamiętniającym istniejący kiedyś tutaj cmentarz ewangelicki. Nad przebiegiem prac będą czuwali archeolodzy, ponieważ założony w XIX wieku cmentarz ewangelicki został zlikwidowany tylko formalnie i powierzchniowo.

Podpisując umowę wywiązujemy się z porozumienia trójstronnego jakie zawarłem przed kilkoma laty ze stowarzyszeniem Święta Warmia i Parafią Ewangelicko-Augsburską – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Obiecałem wówczas, że z należytą dbałością potraktujemy szczątki ludzkie, które zapewne zostaną tam znalezione, a całe miejsce będzie uczytelnione i upamiętnione tak jak na to zasługuje.

Zgodnie z projektem Biura Architektonicznego Gadomscy wykonawca będzie miał za zadanie utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstanie tam m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Dodatkowo wykonane zostaną różnego rodzaju kompozycje i nasadzenia zieleni.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze