niedziela, 10 grudnia, 2023

Taras Szewczenko mobilizuje [zdjęcia]

W marcu, zgodnie z tradycją swoich przodków, Ukraińcy na całym świecie zbierają się by oddać hołd duchowemu przywódcy swojego narodu Tarasowi Szewczence. W niedzielę 12 marca w olsztyńskiej, greckokatolickiej katedrze odbył się koncert z okazji 209. rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza, którego twórczość poświęcona jest walce narodu o wolność, równość i niepodległość.

Kolejne pokolenia Ukraińców odczytywało Szewczenkę na swój sposób i za każdym razem odkrywało nowe oblicza jego twórczości. Dziś, podczas zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, Ukraińcy stworzyli nowy wizerunek Tarasa Szewczenki: poety w hełmie, w wojskowym mundurze. Jest wojownikiem i symbolem, razem ze wszystkimi broni swojej ojczyzny, a na kartach jego Kobzaru Ukraińcy znajdują siłę do walki, wiarę i wytrwałość. Nie mamy wątpliwości, że gdyby Szewczenko żył, to byłby na pierwszej linii frontu.

Program okolicznościowego koncertu otworzyła żytomierska laureatka międzynarodowych konkursów Olena Kułagina, która wykonała utwory do słów Tarasa Szewczenki. Prof. Iryna Betko – krytyk literacki, tłumaczka, poetka i pedagog Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wygłosiła referat „Pismo Święte w poezji Szewczenki”. Następnie występowali: Dziecięcy Zespół Wokalny „Suzirjaczko” pod kierownictwem Darii Bułki-Bzil,  grupa młodzieży z Ukrainy z kompozycją słowno-muzyczną – uczą się sztuki interpretacji w Pracowni Teatralnej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, solistka Marijka Prytuła z Zaporoża, Olga Zakorczemna, która odczytała fragment wiersza „Hajdamaki” oraz Chór Katedralny pod dyrekcją Krzysztofa Szczerbuka.

Na zakończenie koncertu głos zabrał biskup Arkadiusz Trochanowski, który podziękował organizatorom i artystom za wydarzenie. Władyka podkreślił, że ​​dziś, gdy Ukraina płacze, słowa Szewczenki są symbolem walki o wolne i niepodległe państwo ukraińskie. Swoimi słowami poeta przypomina nam, abyśmy stali na straży wysokich wartości, które pozwalają nam być wolnymi Ukraińcami. „Bądźmy wierni słowom i naukom naszych rodziców i bądźmy dumni z języka ukraińskiego. Niech siła słowa będzie potwierdzeniem, że Ukraińców nie da się złamać!” – kontynuował biskup. W imieniu wszystkich obecnych życzył Ukrainie i narodowi ukraińskiemu zwycięstwa.

Organizatorami koncertu były: Koło Miejskie ZUwP w Olsztynie oraz Międzyszkolny Zespół Nauczania Języka Ukraińskiego przy Szkole Podstawowej nr 2. im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie.

MCz

Zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze