wtorek, 23 lipca, 2024

Szkolenie legislacyjne dla samorządowców z północnej Polski

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z północnej Polski m.in. z Mrągowa oraz Piecek wzięli udział w szkoleniu „Prawo miejscowe i ustrój jednostek samorządu terytorialnego” zorganizowanym przez Rządowe Centrum Legislacji w dniach 20–21 października 2022 r. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

W szkoleniu wzięło udział w sumie 100 samorządowców i pracowników urzędów jednostek samorządu terytorialnego. 

Akty prawa miejscowego to przepisy prawne skierowane do mieszkańców poszczególnych jednostek podziału terytorialnego kraju wydawane przez radę gminy, radę powiatu, sejmik województwa, wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub wojewodę. Jest to rodzaj aktu prawa powszechnie obowiązującego, ale tylko na obszarze działania organu, który go wydał.

Zgodnie z podziałem administracyjnym nasz kraj dzieli się na gminy, powiaty i województwa. Rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa, wójt, burmistrz, prezydent miasta czy wojewoda mogą wydawać przepisy prawne skierowane do mieszkańców poszczególnych jednostek podziału terytorialnego kraju. Te przepisy to właśnie akty prawa miejscowego. 

Uczestników szkolenia przywitali Monika Salamończyk Wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji oraz Paweł Żukowski Dyrektor Generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie

Organizatorem szkolenia było Rządowe Centrum Legislacji (RCL), które na co dzień koordynuje działalność legislacyjną Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i innych organów administracji rządowej.

Prowadzący poszczególne bloki tematyczne specjaliści mają wiedzę ekspercką dotyczącą procesu stanowienia prawa, którą łączą ze szczegółowymi kompetencjami w obszarach prawa takich jak np. prawo konstytucyjne, prawo gospodarcze czy prawo ochrony środowiska.

W ramach szkolenia pracownicy Rządowego Centrum Legislacji spotkali się również z uczniami olsztyńskich liceów i poprowadzili zajęcia z wiedzy o społeczeństwie. 

Tematyka zajęć dotyczyła w szczególności procesu legislacyjnego oraz roli Rządowego Centrum Legislacji w procesie stanowienia prawa. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów. Najaktywniejsi uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze