wtorek, 23 lipca, 2024

Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii oficjalnie zarejestrowane!

Po prawie roku od zebrania założycielskiego oficjalnie zarejestrowano Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii, które tworzą 33 jednostki samorządu terytorialnego przede wszystkim z Warmii, ale także i z jej „okolic”.

W ten sposób, wprawdzie z perturbacjami, ale przeszliśmy drogę formalną i możemy już rozpocząć normalną działalność, którą chcielibyśmy rozpocząć już w grudniu pierwszym, roboczym walnym  zgromadzeniem naszych członków – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i przewodniczący stowarzyszenia.

Główne cele nowego stowarzyszenia to przede wszystkim rozwój gospodarczy Warmii w oparciu o lokalny biznes w obszarach powiązanych z turystyką, poprzez wykorzystanie tradycji i tożsamości kulturowej regionu, z czym wiąże się aktywna promocja, troska o zabytki, jaki o rozwój infrastruktury.

– Nie marnowaliśmy czasu czekając na decyzję sądu. Mamy już przygotowanych kilka projektów, które teraz możemy wdrażać – dodaje A. Abako. – W maju rozpoczęliśmy prace nad dokumentem strategicznym – Planem Rozwoju Stowarzyszenia, teraz będziemy je finalizować, aby móc go wykorzystać przy ubieganiu się o środki z funduszy unijnych, czy innych źródeł.

Najprawdopodobniej pierwszą inicjatywą Stowarzyszenia będzie konkurs na produkt-pamiątkę regionalną pt. „Kunsztyk warnijski”. W założeniu ma on promować najlepszych twórców i producentów lokalnych, jak i region poprzez pokazywanie jego potencjału. W najbliższych planach również kolejne wydawnictwa z serii „Biblioteki Świętej Warmii” poświęcone Traktowi Biskupiemu czy stolicy regionu – Lidzbarkowi Warmińskiemu. 

– Chcemy również rozwijać nasz Szlak zarówno lokalnie, poprzez powiązanie jego „stacji” i „przystanków” z lokalnymi atrakcjami i trasami turystycznymi, jak i regionalnie – tworząc „Szlak świętych miejsc czterech religii”, który obejmowałby katolicką Warmię i protestanckie Mazury oraz prawosławne i muzułmańskie Podlasie. Chcemy również rozpocząć jego szerszą promocję w kraju, jak i zagranicą.

Pierwszą okazją do tego będzie udział Powiatu Olsztyńskiego w 28. Międzynarodowych Targach Turystycznych w Nadarzynie, które rozpoczynają się w czwartek 24 listopada na terenach PTAK WARSAW EXPO. Na powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych promowany tu będzie Szlak Świętej Warmii oraz przypomniana zostanie postać najsłynniejszego Warmiaka – Mikołaja Kopernika, którego 550. urodziny świętować będziemy w przyszłym roku.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze