niedziela, 26 maja, 2024

Rodziny, które zarażają dobrem

Szesnaście fotogramów, z których uśmiechają się dzieci i dorośli, to uchwycone w kadrze chwile spędzone razem. Jest w nich i miłość i radość, które na co dzień towarzyszą tym rodzinom. Rodzinom zastępczym, bo one są bohaterami wystawy otwartej w holu Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Bohaterami jednego ze zdjęć jest rodzina Marzenny i Mariusza Szczyglaków. Od 2013 r. zatroszczyli się o siódemkę dzieci. Rodzicielstwo zastępcze jest dla nas ciepłem i miłością oraz przygotowaniem dzieci do wejścia w dorosły świat. Daje nam satysfakcję i wiarę w przyszłość. Jest dla nas misją niesienia pomocy dzieciom – zgodnie przyznają.

Katarzyna Lamperska-Fudala i Adam Fudala w ciągu trzech lat dali natomiast schronienie dziewiątce maluchów.

– Wybrana przez nas droga daje dużo satysfakcji, mimo wszystkich napotkanych trudności. Robimy to, co kochamy. Zawsze jest co robić, nigdy się nie nudzimy. Dzieci motywują nas do unikatowych i kreatywnych rozwiązań i odwdzięczają się miłym słowem, pomocą i tym, że możemy poznać samych siebie jeszcze lepiej – twierdzą.

Na fotografii możemy zobaczyć również rodzinę Marioli i Pawła Biedrzyckich. W ciągu dziewięciu lat pod swoje skrzydła wzięli dziesięcioro latorośli.

– Rodzicielstwo zastępcze jest dla nas możliwością życia zgodnie z naszymi wartościami. Tyle ile dobra staramy się wnieść w życie naszych dzieci, tyle samo wraca do nas, a nawet ze zdwojoną mocą – przekonują.

– Jest piękną i namacalną formą czynienia dobra, daje mi to życiową siłę – dodaje Alina Borowa, która pod swoją opieką miała 30 dzieci. Wtórują jej Barbara i Wojciech Czajkowie. – Radość, jaką widzimy u Ewy oraz jej akceptację, dają nam zadowolenie i zapewnienie, że praca z takim dzieckiem jest bardzo budująca. Jako rodzina daliśmy szczęście i przyszłość wielu dzieciom, zdobyliśmy doświadczenie oraz miłość na początku obcych dla nas ludzi.

Zorganizowana w siedzibie olsztyńskiego starostwa wystawa to jedno z działań kampanii społecznej, promującej ideę rodzicielstwa zastępczego: „Rodzina zastępcza – profesja z misją” zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.

– Jej celem jest pozyskanie nowych kandydatów na opiekunów zastępczych oraz edukacja środowiska lokalnego na temat rodzinnej pieczy zastępczej – mówi Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR. – Takie rodzicielstwo jest czasową formą pomocy dziecku, a bardzo często także jego rodzinie biologicznej, która znalazła się w kryzysowej sytuacji. Może trwać „chwilę” albo towarzyszyć dziecku do jego usamodzielnienia.

W powiecie olsztyńskim funkcjonują 173 rodziny zastępcze, w tym 14 rodzin zawodowych, 7 rodzinnych domów dziecka, 46 niezawodowych rodzin zastępczych, 106 spokrewnionych rodzin zastępczych oraz 4 czternastoosobowe domy dla dzieci/placówki opiekuńczo-wychowawcze. W pieczy zastępczej łącznie wychowuje się obecnie 353 dzieci.

Na plakacie promującym rodzicielstwo zastępcze są osoby w stroju superbohatera – nie bez przyczyny, bo nasi rodzice są właśnie herosami. Mają wielkie serca pełne miłości i to, co najważniejsze dają maluchom dom. Za to im serdecznie dziękuję – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. 

– Wychowanie w rodzinie zastępczej jest ogromną szansą dla każdego dziecka, które nie ma aktualnie możliwości prawidłowo funkcjonować w swojej rodzinie wyjaśnia Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie wciąż poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Jeśli ktoś ma możliwość i chęć taką rodzinę stworzyć, zachęcam, by zgłosić się do pracowników naszego centrum.

Koordynatorem działań kampanii „Rodzina zastępcza – profesja z misją” jest Aneta Markowska z PCPR w Olsztynie. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Stankiewicz.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze