Szesnaście fotogramów, z których uśmiechają się dzieci i dorośli, to uchwycone w kadrze chwile spędzone razem. Jest w nich i miłość i radość, które na co dzień towarzyszą tym rodzinom. Rodzinom zastępczym, bo one są bohaterami wystawy otwartej w holu Starostwa Powiatowego w Olsztynie.
Bohaterami jednego ze zdjęć jest rodzina Marzenny i Mariusza Szczyglaków. Od 2013 r. zatroszczyli się o siódemkę dzieci. – Rodzicielstwo zastępcze jest dla nas ciepłem i miłością oraz przygotowaniem dzieci do wejścia w dorosły świat. Daje nam satysfakcję i wiarę w przyszłość. Jest dla nas misją niesienia pomocy dzieciom – zgodnie przyznają.
Katarzyna Lamperska-Fudala i Adam Fudala w ciągu trzech lat dali natomiast schronienie dziewiątce maluchów.
– Wybrana przez nas droga daje dużo satysfakcji, mimo wszystkich napotkanych trudności. Robimy to, co kochamy. Zawsze jest co robić, nigdy się nie nudzimy. Dzieci motywują nas do unikatowych i kreatywnych rozwiązań i odwdzięczają się miłym słowem, pomocą i tym, że możemy poznać samych siebie jeszcze lepiej – twierdzą.
Na fotografii możemy zobaczyć również rodzinę Marioli i Pawła Biedrzyckich. W ciągu dziewięciu lat pod swoje skrzydła wzięli dziesięcioro latorośli.
– Rodzicielstwo zastępcze jest dla nas możliwością życia zgodnie z naszymi wartościami. Tyle ile dobra staramy się wnieść w życie naszych dzieci, tyle samo wraca do nas, a nawet ze zdwojoną mocą – przekonują.
– Jest piękną i namacalną formą czynienia dobra, daje mi to życiową siłę – dodaje Alina Borowa, która pod swoją opieką miała 30 dzieci. Wtórują jej Barbara i Wojciech Czajkowie. – Radość, jaką widzimy u Ewy oraz jej akceptację, dają nam zadowolenie i zapewnienie, że praca z takim dzieckiem jest bardzo budująca. Jako rodzina daliśmy szczęście i przyszłość wielu dzieciom, zdobyliśmy doświadczenie oraz miłość na początku obcych dla nas ludzi.
Zorganizowana w siedzibie olsztyńskiego starostwa wystawa to jedno z działań kampanii społecznej, promującej ideę rodzicielstwa zastępczego: „Rodzina zastępcza – profesja z misją” zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.
– Jej celem jest pozyskanie nowych kandydatów na opiekunów zastępczych oraz edukacja środowiska lokalnego na temat rodzinnej pieczy zastępczej – mówi Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR. – Takie rodzicielstwo jest czasową formą pomocy dziecku, a bardzo często także jego rodzinie biologicznej, która znalazła się w kryzysowej sytuacji. Może trwać „chwilę” albo towarzyszyć dziecku do jego usamodzielnienia.
W powiecie olsztyńskim funkcjonują 173 rodziny zastępcze, w tym 14 rodzin zawodowych, 7 rodzinnych domów dziecka, 46 niezawodowych rodzin zastępczych, 106 spokrewnionych rodzin zastępczych oraz 4 czternastoosobowe domy dla dzieci/placówki opiekuńczo-wychowawcze. W pieczy zastępczej łącznie wychowuje się obecnie 353 dzieci.
– Na plakacie promującym rodzicielstwo zastępcze są osoby w stroju superbohatera – nie bez przyczyny, bo nasi rodzice są właśnie herosami. Mają wielkie serca pełne miłości i to, co najważniejsze dają maluchom dom. Za to im serdecznie dziękuję – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.
– Wychowanie w rodzinie zastępczej jest ogromną szansą dla każdego dziecka, które nie ma aktualnie możliwości prawidłowo funkcjonować w swojej rodzinie – wyjaśnia Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński. – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie wciąż poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Jeśli ktoś ma możliwość i chęć taką rodzinę stworzyć, zachęcam, by zgłosić się do pracowników naszego centrum.
Koordynatorem działań kampanii „Rodzina zastępcza – profesja z misją” jest Aneta Markowska z PCPR w Olsztynie. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Stankiewicz.
źródło: powiat olsztyński