sobota, 24 lutego, 2024

Prezydent wręczył nagrody dziennikarzom za działalność kulturalną

Prezydent Olsztyna przyznał laureatom indywidualnym oraz instytucjom nagrody w trzech różnych dziedzinach. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2022 rok nagrody otrzymali członkowie Warminsko-Mazurskiego Oddziału SDP: Jannna Wańkowska-Sobiesiak oraz Jerzy Pantak.

To było prawdziwe święto twórczych, aktywnych ludzi związanych z olsztyńską kulturą. Tym bardziej niezwykłym, że obchodzone w trakcie Roku Mikołaja Kopernika, w którym swoje 50. urodziny obchodzą także Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a 70-lecie powstania – Olsztyński Teatr Lalek.

Laury w dziedzinie kultury oraz w dziedzinie historii to już tradycja. Natomiast pierwszy raz zostały przyznane Nagrody Prezydenta Olsztyna “Urbi et Arti – Mecenasa olsztyńskiej kultury” (Miastu i Sztuce).

Nagrody Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2022 rok odebrało pięć osób:
Joanna Wańkowska-Sobiesiak – za całokształt działalności dziennikarskiej i popularyzatorskiej w zakresie dziedzictwa kulturowo-historycznego Warmii i Mazur,
Piotr Galiński – za całokształt twórczej działalności w dziedzinie tańca towarzyskiego z okazji 50-lecia Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego “Miraż”,
Violetta Kulikowska-Parkasiewicz – za całokształt twórczej działalności w dziedzinie sztuki współczesnej,
Wojciech Dzieszkiewicz – za pracę twórczą w dziedzinie sztuk plastycznych,
Jerzy Jakub Pantak – za całokształt działalności w dziedzinie dziennikarstwa.

Nagroda Prezydenta Olsztyna im. Bohdana Jerzego Koziełło-Poklewskiego w dziedzinie historii została ustanowiona w 2011 roku. Wręczana jest co dwa lata. Laureatem VII edycji został dr Piotr Bojarski – pracownik Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, popularyzator historii. Jego zainteresowania naukowe to życie społeczno-polityczne ziem północno-wschodnich II Rzeczypospolitej, memuarystyki kresowej z lat 1895-1945 oraz roli i miejsca ekspatriantów z Wileńszczyzny w powojennej rzeczywistości Warmii i Mazur.

Najmłodszą z nagród – ustanowioną w roku – jest Nagroda Prezydenta Olsztyna “Urbi et Arti – Mecenas olsztyńskiej kultury”. Jej celem jest uhonorowanie osób, instytucji lub firm, które zasłużyły się na polu wspierania różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych odbywających się w Olsztynie, zasługując na zaszczytny tytuł “Mecenasa olsztyńskiej kultury”. W pierwszej edycji Statuetka “Miastu i Sztuce” trafiła do Michelin Polska oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

fot. Zbigniew Piszczako

źródło: Urząd Miasta Olsztyn

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze