piątek, 19 lipca, 2024

Prezydent Olsztyna za rozbiórką „szubienic”

Złożę wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej tzw. „szubienic” – zapowiedział w środę 2 marca prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Agresja na Ukrainę w sposób brutalny odsłonił imperialne zamiary Rosji. Zachowania agresora, w tym ataki na ludność cywilną, są nie do przyjęcia przez cywilizowany świat, do którego należymy. Ponieważ dzisiejsza, zbrodnicza, putinowska Rosja odwołuje się do tradycji Armii Czerwonej, której brutalności mieszkańcy Warmii i Mazur doświadczyli w roku 1945, podjąłem decyzję o wystąpieniu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

na pisał za pośrednictwem profilu na Facebooku prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

„Szubienice” zbudowano w latach 1949-53 jako pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. 19 maja 1993 roku objęto go ochroną konserwatorską. Zdjęcie ochrony pozwoli na rozbiórkę monumentu. Jak zapowiedział Piotr Grzymowicz, o jego dalszym losie zdecyduje po konsultacjach z mieszkańcami Olsztyna.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze