środa, 24 kwietnia, 2024

Powstanie Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku

Prawie 72 miliony złotych trafi do powiatu olsztyńskiego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Największym beneficjentem środków w województwie jest powiat olsztyński, który uzyskał rządowe wsparcie w wysokości 71,9 mln zł. Z tego 13,5 mln zł wesprze nową inwestycję samorządu powiatowego – Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku.

O tę inwestycję staraliśmy się od poprzedniej kadencji, już od roku 2016. Dziś te plany będą mogły być zrealizowane – nie ukrywał zadowolenia Andrzej Abako, starosta olsztyński, po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, który „przywiózł” na Warmię i Mazury 1,012 mld zł z rządowego programu. Mają one sfinansować łącznie ponad 200 projektów zgłoszonych przez samorządy regionu.

Zasadnicza część kwoty przeznaczona na Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku ma zostać przeznaczona na budowę sali sportowo-widowiskowej, mieszczącej boisko do gry w piłkę ręczną, koszykówki, siatkówki, futsalu, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, unihokeja i gimnastyki. Salę będzie można podzielić na trzy poprzeczne boiska treningowe. Z obiektu korzystać będą przede wszystkim uczniowie szkoły, ale będzie otwarta także dla członków klubów sportowych oraz mieszkańców miasta i powiatu.

Obiekt będzie dwukondygnacyjny z dodatkowymi funkcjami, które są synonimem czasów w których żyjemy. W razie potrzeby będzie mógł służyć jako tymczasowy szpital (ok. 50 łóżek), działający w czasie pandemii lub w przypadku klęsk żywiołowych.

Przystosowanie hali do funkcji tymczasowego szpitala wiąże się z potrzebą wyposażenia obiektu w zbiornik tlenu oraz w odpowiednią wentylację miejsc szpitalnych i z zapewnieniem szybkiego podłączenia urządzeń medycznych. Inwestycja pozwoli w przyszłości na szybkie i niebiurokratyczne rozwijanie zasobów efektywnych zbiorowych szczepień w południowej części powiatu. Bardzo dobre skomunikowanie – szybkie drogi krajowe nr 51 i nr 7 dają możliwość pozyskania personelu pomocniczego z okolicznych miast w zasięgu nawet do 100 km i uzyskania stałej współpracy z Oddziałem Zakaźnym Szpitala w Ostródzie (odległość 31 km). W przypadku pandemii placówka mogłaby w ciągu 14 dni być wykorzystana na potrzeby lecznicze.

W sumie obiekt ma kosztować 15 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzić będzie z budżetu powiatu olsztyńskiego. Z tego samego źródła pochodzić też będą pieniądze – 3,3 mln zł – na modernizację ulic Jagiełły, Mazurskiej i Inwalidów, o które wnioskowała z kolei gmina Olsztynek.

Z gmin powiatu największym „wygranym” w tym rozdaniu rządowego programu jest Gietrzwałd, który uzyskał z Polskiego Ładu pomoc w wysokości 12,5 mln zł na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz przebudowę sieci kanalizacyjnej, sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy. Prawie 5 mln zł z Polskiego Ładu trafi do gminy Stawiguda, a po 4,75 mln zł do Barczewa, Dobrego Miasta, Dywit i Purdy. Wsparcie swoich inwestycji w wysokości 4,655 mln zł otrzymała gmina Świątki, po 4,5 mln zł – Biskupiec i Jeziorany. Mniejsze, ale ważne dla społeczności lokalnej pieniądze otrzymały: Olsztynek – 3,3 mln zł, Jonkowo – 3,135 mln zł i Kolno – 1,9 mln zł.

Cieszę się bardzo, że tą drogą udało nam się uzyskać kolejny „zastrzyk” środków na inwestycje, tak zawsze potrzebne dla mieszkańców i regionu. Nie pozostaje nam nic innego, tylko zacząć je realizować – dodaje starosta Andrzej Abako. – Z drugiej strony czekamy na kolejne nabory zarówno do Polskiego Ładu, jak i innych tego typu programów, bo mamy wiele projektów, których realizacji nie podołają same samorządy.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze