piątek, 21 czerwca, 2024

Powiat ratuje Centrum Pomocy Maltańskiej w Barczewie

Powiat Olsztyński przejmie prowadzenie zakładu opiekuńczo-leczniczego w Barczewie. Na sesji 26 stycznia radni jednomyślnie podjęli kluczową decyzję w tej sprawie: Maltańskie Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda zostanie włączone w struktury szpitala w Dobrym Mieście.

Powiat Olsztyński jest właścicielem budynku, w którym Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich od wielu lat prowadzi zakład leczniczy z całodobową opieką i świadczeniami zdrowotnymi oraz rehabilitacyjnymi dla pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale też ze względu na zbyt ciężki stan zdrowia nie mogą korzystać z opieki domowej. Tu także znajdą opiekę paliatywną najciężej chorzy.

To trudna i kosztowna działalność, finansowana głównie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia – niestety w stopniu niewystarczającym do pokrycia wydatków placówki. Pandemia spowodowała, że do zrównoważenia bilansu nie wystarczały też pieniądze pozyskiwane przez Fundację z darowizn czy akcji charytatywnych. Stąd też pod koniec 2022 roku pojawiła się wizja zamknięcia tej placówki z przyczyn ekonomicznych.

Już po pierwszych sygnałach płynących od Maltańczyków o ich kłopotach podjęliśmy rozmowy na temat sanacji, przedstawiając problem wojewodzie i dyrektorowi oddziału NFZ-u, w których gestii znajduje się zapewnienie opieki medycznej mieszkańcom regionu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu, który się w trakcie tych rozmów pojawił, była konsolidacja barczewskiego Centrum z naszym szpitalem w Dobrym Mieście, przy wsparciu wojewody i funduszu.

Przeprowadzony pod koniec ubiegłego roku audyt Centrum pokazał, że rozwiązanie to jest optymalne, zarówno od strony ekonomicznej, jak i przede wszystkim społecznej, bo zapewnia kontynuację jego działalności.

Dlatego 18 stycznia oficjalnie Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich wypowiedziała umowę użyczenia nieruchomości zawartą w 2012 roku z Powiatem Olsztyńskim, co oznacza formalne wycofanie się z prowadzenia barczewskiego Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda.

Zmieniając na sesji Statut szpitala powiatowego w Dobrym Mieście radni podjęli kluczową dla tej fuzji decyzję umożliwiającą przyłączenie podmiotu leczniczego działającego dotychczas jako Maltańskie Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda w Barczewie do Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Jerzego Pióra w Dobrym Mieście, jako jej czwartego zakładu: Centrum Świadczeń Zdrowotnych. Nastąpi to oficjalnie w kwietniu 2024 roku, co pozwoli na skorzystanie z nowego okresu kontraktowania świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Jak wynika z analiz ekonomicznych, w strukturze organizacyjnej dobromiejskiego szpitala Centrum powinno „wyjść na swoje”, zwłaszcza że nadal – choć już w innej formule – będzie wspierane przez Kawalerów Maltańskich – dodaje starosta A. Abako. – Dla nas jednak najważniejsze jest to, że udało nam się zapewnić kontynuację świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych pacjentom z powiatu olsztyńskiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Mamy też już plany rozszerzenia jego działalności, co powinno podnieść standard opieki medycznej w powiecie.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze