piątek, 19 lipca, 2024

Pamięć o Sewerynie Pieniężnym jest wciąż żywa [zdjęcia]

Dziennikarze z Warmii i Mazur jak co roku 24 lutego odwiedzili grób rodziny Pieniężnych, znajdujący się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Tym razem z oczywistych względów obchody miały nieco inny wydźwięk i charakter.

Seweryn Pieniężny był m.in. dziennikarzem, redaktorem i wydawcą przedwojennej Gazety Olsztyńskiej. Jest też patronem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które co roku organizuje obchody i spotyka się na Cmentarzu Komunalnym by kultywować pamięć o swoim patronie i rodzinie Pieniężnych.

– Seweryn Pieniężny jest naszym patronem, który wskazuje stowarzyszeniu kierunki działania – podkreśla prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP Grzegorz Radzicki – uczy nas jak bronić wartości, które przyświecały bojownikom o polskość Warmii, o zachowanie polskiej mowyPamiętamy i trwajmy na straży tych wartości…

Oprócz członków W-M Oddziału SDP w obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie z prezesem Markiem Książkiem na czele oraz Andrzej Cieślak, jako prezes reprezentujący również olsztyński oddział Związku Literatów Polskich. Obecna była też delegacja z Pieniężna, która w tym roku składała się z: Justyny Masiewicz-Grodź, pracownika promocji miasta i Jolanty Kosobuckiej, dyrektora Miejskiego Domu Kultury.

Przy grobie Pieniężnych wygłoszono okolicznościowe przemówienia i modlitwę, a następnie na płycie złożono wieńce i zapalono znicze. W tym roku w imieniu dziennikarzy Warmii i Mazur o głos poproszono także ks. Jana Rosłana, redaktora naczelnego czasopisma “Debata” i laureata ubiegłorocznej Nagrody Wolności Słowa im. ks. Benedykta Przerackiego.

– Dziennikarstwo w dzisiejszych czasach jest tak samo zawodem ulotnym, a jednocześnie każdy z nas marzy o tym by coś z naszego dorobku przetrwało. To co przetrwało u Seweryna Pieniężnego to przede wszystkim jego “Gazeta Olsztyńska”. Dzisiaj dziennikarstwo można by podzielić na te “szybkie”, zwłaszcza internetowe, w którym dominuje przekazywanie informacji, newsów, zwykle bardzo szybko się starzejących oraz na dziennikarstwo stanowiące refleksję, obronę pewnych idei, walkę o coś – powiedział podczas swojego przemówienia ks. Jan Rosłan – Dla mnie dzieło Seweryna Pieniężnego jest zawsze walką o coś. Uważam, że w świadomości społecznej w dzisiejszych czasach przetrwają ci dziennikarze, którzy będą walczyli o jakąś idee i wartości. Jak wiemy ów walka może mieć także swoje poważne konsekwencje, czego byliśmy świadkami w przeszłości, widzimy to również dzisiaj. Seweryn Pieniężny został zamordowany przez hitlerowski reżim. Oddał swoje życie za polskość, za swoje wielkie dzieło jakim była “Gazeta Olsztyńska”. Był wierny swoim wartościom do końca.

Nie mogło zabraknąć także refleksji dot. wkroczenia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. – Otrzymałem informacje od Stefana Migusa (przewodniczącego olsztyńskiego oddziału Związków Ukraińców w Polsce), że o godzinie 18.00 odbędzie się manifest pod olsztyńskim ratuszem. Wobec dzisiejszych dramatycznych doniesień z Ukrainy nie ma chyba wątpliwości, po której stronie mamy się opowiedzieć. A na pewno przeciwko wojnie, która jest zła sama w sobie – powiedział Marek Książek, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie.

Kolejnym miejscem obchodów było krótkie spotkanie i zapalenie zniczy pod głazem poświęconym pamięci Seweryna Pieniężnego w Parku Podzamcze na olsztyńskim Starym Mieście.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze