wtorek, 23 lipca, 2024

„Ostatni Mazur” – spotkanie autorskie Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak

Joanna Wańkowska-Sobiesiak postawiła sobie za cel poszukania ostatnich Mazurów. Zdążyła porozmawiać z szesnastoma osobami. Zdążyła, bo prawdziwych Mazurów jest coraz mniej. Historia po 1945 roku zaważyła na ich losie zbiorowym i indywidualnym. Ich przeżycia przedstawiła w  reportażach w zebranych w książce pod tytułem „Ostatni Mazur”.

  Spotkanie z autorką odbyło się 15 grudnia 2022r. w „Książnicy Polskiej” z inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

  Jerzy Pantak poprowadził spotkanie w formie rozmowy o skomplikowanych życiorysach Mazurów, przeszłości, powiązaniach , przekonaniach, religijności. Autorka, w swojej książce potrafiła przekazać fascynujące osobowości rozmówców, a chcąc zachować sposób mówienia swoich bohaterów, stosowała zabieg dokładnego spisania z nagrań fragmentów rozmów. Podczas spotkania dzieliła się swoją wiedzą, przemyśleniami o Mazurach i ich trwaniu.

Spotkanie zakończyło się refleksją kogo dziś można zaliczyć do Mazurów. Najtrafniej podsumował to Wiktor Marek Leyk; każdego, kto czuje się Mazurem.

Tekst i fotografie: Tamara Jesionowska

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze