piątek, 19 lipca, 2024

Olsztyński szpital dziecięcy z nowoczesnym oddziałem onkologii

Przestronny i nowoczesny oddział onkologii i hematologii dziecięcej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym rozpoczął swoją pracę.

Zakończono prace, w wyniku których oddział zyskał prawie trzykrotne powiększenie swojej powierzchni.

Oznacza to nie tylko podniesienie jakości udzielanych świadczeń medycznych z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej, lecz przede wszystkim poprawę komfortu pacjentów i ich opiekunów przebywających w oddziale.

 Spośród czternastu jednostek służby zdrowia, których pracę nadzoruje samorząd województwa, praktycznie wszystkie skorzystały z funduszy unijnych – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Ogromnie się cieszę, że dają dobry przykład skutecznego sięgania po zewnętrzne środki. Dzięki temu stale poprawiają jakość działania i warunki dla pacjentów – wyróżniając się w kraju, dostosowujemy je do standardów europejskich. Dzisiaj oddawana do użytku inwestycja jest kolejnym etapem polepszania jakości usług medycznych w naszym regionie. Chcemy być społeczeństwem ludzi zdrowych. I chcemy, żeby leczyli nas najlepsi lekarze.

Wartość zakończonego I etapu to 4,9 mln zł. Całkowita wartość projektu wynosi 16,1 mln zł, z czego 13,7 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 2,4 mln zł stanowi wkład samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

20-łóżkowy oddział posiada szereg udogodnień: wygodne sale chorych, w tym z izolatki z pełnym węzłem sanitarnym i śluzami. Sale chorych posiadają klimatyzację, dodatkowe wyposażenie dla rodziców (szafy i łóżka). Sale dla najmłodszych pacjentów wyposażone są z zestawy niemowlęce do pielęgnacji. W oddziale znajdują się 2 ogólnodostępne kuchnie, bawialnia i pokój -„strefa rodzica” -miejsce wypoczynku dla rodziców i opiekunów przebywających wraz z pacjentami. Nowy oddział zyskał także odrębny pokój do udzielania porad psychologicznych.

Budowa i doposażenie w sprzęt medyczny nowego oddziału dla dzieci chorych onkologicznie, w którym co roku leczonych jest ok. 1,5 tys. pacjentów, stanowiły I etap projektu pt. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”.

Projekt zakłada również doposażenie szpitala w nowoczesną aparaturę medyczną służącą do operacyjnego leczenie nowotworów, taką jak m.in. angiograf ze zintegrowanym aparatem USG, specjalistyczny mikroskop operacyjny, zestaw do nowotworowych operacji laparoskopowych 3D, narzędzia chirurgiczne, wiertarki do zabiegów operacyjnych nowotworów w obrębie części twarzowej czaszki oraz zintegrowany system do wewnątrzszpitalnej dystrybucji i zarządzania lekami w oddziale. II etap projektu jest obecnie w trakcie realizacji, jego zakończenie planowane jest na marzec 2022 roku.

źródło: Urząd Marszałkowski

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze