środa, 24 kwietnia, 2024

Olsztyński Kopernik powrócił na swoje miejsce

Pod koniec czerwca nieznani sprawcy strącili popiersie Mikołaja Kopernika usytuowane na cokole w pobliżu zamku w Parku Podzamcze. Wyczyszczony i naprawiony pomnik wrócił już na swoje miejsce.

Zleciliśmy usunięcie pozostałości skorodowanych uchwytów i zamocowań do cokołu i zamontowanie nowych, ze stali nierdzewnej – mówi Gabriela Konarzewska, dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna –  ponadto popiersie zostało oczyszczone z niewielkich zabrudzeń.

Zgodnie z prawem zgodę na powrót Mikołaja Kopernika na swoje miejsce musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. Gdy formalności zostały spełnione pomnik na powrót został ustawiony na swoje miejsce.

Pomnik Mikołaja Kopernika autorstwa berlińskiego rzeźbiarza Johannesa Götza z Berlina powstał z inicjatywy Rady Miejskiej Olsztyna. Został odsłonięty 9 listopada 1916 roku. Pierwotnie spiżowe popiersie astronoma było umieszczone na postumencie pod architektonicznym baldachimem, wspartym na filarach i znajdowało się przed groblą zamkową do 1946 roku.

Obecnie pomnik usytuowany jest przed zamkiem, przy moście na Łynie w Parku Podzamcze. Na zmienionym cokole wykuty został napis w języku polskim: „Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi wdzięczni Polacy”.

źrodło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze