wtorek, 16 lipca, 2024

Olsztyn z kolejną szkołą im. Kopernika

Szkoła Podstawowa nr 9 na os. Podleśna będzie nosić imię najsłynniejszego mieszkańca Olsztyna. Decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas środowej (22 lutego) sesji Rady Miasta.

Imię szkole nadaje organ prowadzący – w tym przypadku gmina Olsztyn. Wnioskuje o to rada szkoły albo – w przypadku jej braku – wspólnie rada rodziców, rada pedagogiczna i samorząd uczniowski.

W przypadku szkoły mieszczącej się przy ul. Zamenhofa 14 wniosek złożyły te trzy ostatnie organy. Wnioskodawcy podkreślają, że nazwisko Mikołaja Kopernika łączy w sobie przeszłość – to, czego dokonał, teraźniejszość – to, z czego my korzystamy i przyszłość – z czego będą czerpać przyszłe pokolenia. Przypominają, że historia jego nazwiska na zawsze będzie związana z Warmią.

– Bylibyśmy dumni przyjmując za patrona szkoły Mikołaja Kopernika, promując jego osobę, postawę życiową i dokonania – czytamy we wniosku. – Wzbogacilibyśmy obrzędowość placówki o tę związaną z patronem. Planujemy oprzeć działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością astronoma, nawiązać współpracę ze szkołami o tym samym imieniu.

Uroczystość nadania imienia Mikołaja Kopernika Szkole Podstawowej nr 9 zaplanowano na 26 maja.

W Olsztynie imię wielkiego uczonego noszą III Liceum Ogólnokształcące przy al. Sybiraków oraz Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. Bałtyckiej.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze