środa, 24 kwietnia, 2024

Olsztyn: ważny problem społeczny na staromiejskiej wystawie

Do 2 marca na staromiejskim rynku będzie można obejrzeć wystawę „Otwórz oczy i zobacz…”. Seria fotografii stanęła w pobliżu Starego Ratusza.

Motywem przewodnim ekspozycji przygotowanej przez Kulczyk Foundation jest ubóstwo menstruacyjne i związane z nim doświadczenia kobiet z Ameryki Środkowej i Ugandy. Przedstawione na zdjęciach kobiety i dziewczynki z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy dzielą się swoimi przekonaniami i codziennymi problemami. Wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat miesiączki, często nie mają też pieniędzy na zakup podpasek czy tamponów.

– Na przeszkodzie do samorealizacji, równouprawnienia i osobistego szczęścia nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej – mówi prezes Kulczyk Foundation, Dominika Kulczyk. – To niedopuszczalne, że kobiety są stygmatyzowane ze względu na miesiączkę. Brak środków higienicznych zabiera im wolność do samostanowienia o sobie.

Autorami zdjęć są Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski, którzy dokumentowali realizację 8. sezonu serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Olsztyn to kolejne miasto po Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Toruniu, Łodzi i Słupsku, do którego trafiły ich prace.

Wystawa „Otwórz oczy i zobacz…” jest częścią kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz łamaniem tabu związanego z miesiączką. Okres jest tematem niewidocznym w każdej kulturze i pod każdą szerokością geograficzną, także w Polsce.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Polsce na zlecenie Kulczyk Foundation, aż 42 proc. kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a dla 23 proc. badanych jest to temat krępujący. Co piątej Polce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich podpasek.

Współorganizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

źródlo: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze