środa, 24 kwietnia, 2024

Olsztyn solidarny z Ukrainą

– Podobnie jak cała społeczność światowa jesteśmy wstrząśnięci sytuacją na naszej wschodniej granicy – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Jednym z miast, które ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji jest Łuck, miasto partnerskie Olsztyna.

Jestem w kontakcie z prezydentami innych polskich miast partnerskich Łucka, m.in. Rzeszowa i Lublina – mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tą sytuacją.

Tymczasem z całego świata słychać głosy wsparcia dla narodu Ukraińskiego. Podobne deklaracje płynął także z Olsztyna. Solidarność z Ukrainą okazują m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. Wszystkie osoby, które chciałyby okazać swoje wsparcie mogą przyjść w czwartek (24.02.) o 18:00 w okolice olsztyńskiego ratusza. Z uwagi na uszkodzenie iglicy wiec nie będzie mógł się odbyć na Placu Jana Pawła II, ale zgromadzeni mogą np. przenieść się na drugą stronę ul. 1 Maja.

Stanowisko Rady Miasta Olsztyna z dnia 23.02.2022

Federacja Rosyjska dokonała kolejnej agresji na niepodległą Ukrainę anektując część Obwodu Ługańskiego i Donieckiego okupowanych przez Rosję od 2014 roku. To kolejny, po zajęciu Krymu nielegalny zabór części suwerennej i niezależnej Ukrainy, to złamanie Karty Organizacji Narodów Zjednoczonych, których Ukraina była członkiem założycielem w 1945 roku.


Imperialna polityka Rosji była i jest śmiertelnym zagrożeniem dla jej sąsiadów: Ukrainy, Białorusi, państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii oraz Polski. Ta agresywna polityka Federacji Rosyjskiej budzi także poważny niepokój i sprzeciw mieszkańców Olsztyna, stolicy Województwa Warmińsko-Mazurskiego graniczącego na odcinku dwustu kilometrów z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

W naszym regionie już od 75 lat, zamieszkuje wielotysięczna społeczność ukraińska, która także przyczynia się do rozwoju życia społeczno-gospodarczego zarówno Olsztyna jak i województwa. W pełni popieramy stanowcze działania władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz obrony niepodległości Ukrainy przed agresją oraz wsparcia politycznego, gospodarczego i w sprzęt wojskowy.

Słowa solidarności i wsparcia dla wolności Narodu Ukraińskiego kierujemy za pośrednictwem władz Rzeczypospolitej Polskiej do władz samorządowych partnerskiego Obwodu Równieńskiego i całej Ukrainy. Deklarujemy pomoc dla Ukraińców broniących niepodległości swojego państwa.

źródło:olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze