środa, 22 maja, 2024

Olsztyn: bliżej wielkiego sadzenia

Rozpoczęło się postępowanie na wybór wykonawcy dodatkowych nasadzeń. Łącznie w trakcie realizacji kontraktu w Olsztynie przybędzie ok. 2,8 tys. drzew.

Ponad dwa drzewa w zamian za jedno wycięte w trakcie przygotowań do trwającej inwestycji związanej z rozbudową tramwajowej trakcji. Poza tym pojawi się mnóstwo krzewów, bylin, kwiatów. Nowe nasadzenia obejmą swym obszarem sporą część stolicy Warmii i Mazur.

Nie mam wątpliwości, że wkrótce w naszym mieście pojawią się kolejne, atrakcyjne przestrzenie – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Właśnie ogłoszony przetarg dotyczy nasadzeń 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych. Pojawią się na terenie łącznie dziewięciu olsztyńskich osiedli, najwięcej na Jarotach (497 drzew), Kormoranie (443), Nagórkach (332) i w Śródmieściu (304).

Od wykonawcy oczekujemy, że w pierwszej kolejności nowe drzewa będą sadzone wzdłuż al. Piłsudskiego oraz w obrębie Śródmieścia – informuje dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna Justyna Sarna-Pezowicz.

Klony, lipy, dęby i drzewa owocowe – takie nasadzenia będą pojawiać się najczęściej. Sadzonki muszą mieć określone parametry, jak obwód pnia na wysokości metra nie może być mniejszy, niż 16-18 cm czy, w niektórych przypadkach, wysokość co najmniej trzech metrów.

Wykonawca będzie mieć obowiązek m.in. przygotowania terenu pod nasadzenia, ukształtowania rabat czy realizacji prac pielęgnacyjnych w deklarowanym okresie rękojmi.

Nowe nasadzenia są istotne szczególnie w kontekście zmian klimatu – mówi miejska ogrodnik Tekla Żurkowska. – Drzewa w znacznym stopniu, poprzez korony, zmniejszają nagrzewanie się jezdni, chodników, budynków. Tym samym zmniejszają temperatury i niwelują efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Kto zrealizuje nowe nasadzenia, o tym przekonamy się po 3 lutego – do tego dnia można składać oferty. Wykonawca będzie mieć na prace 18 miesięcy od daty zawarcia umowy, przy czym w pierwszych sześciu miesiącach powinien zrealizować minimum 20 proc., a w ciągu pierwszego roku – co najmniej połowę zakresu robót.

Poza 1,8 tys. drzew objętych tym zadaniem, posadzenie kolejnych 800 zostało zleconych wykonawcy rozbudowy tramwajowej infrastruktury jako zagospodarowanie pasa drogowego. Natomiast około 200 nasadzeń kompensacyjnych było już elementem projektu tramwajowego.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze