środa, 27 września, 2023

Odkryj tajemnicę Mazurów [wideo]

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich we współpracy z Książnicą Polską w Olsztynie organizują kolejne spotkanie autorskie. Tym razem bohaterką będzie Joanna Wańkowska-Sobiesiak, dziennikarka, reportażystka, autorka 14 książek, z których 8 dotyczy problematyki mniejszości narodowych i etnicznych Warmii i Mazur.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak z wykształcenia i zawodu jest konserwatorką zabytków, ale z zamiłowania reportażystką. Niedawno ukazała się jej czternasta książka pt. “Mazurów klucz tajemnic”. Opowiada w niej m.in. o “Listach niebieskich” popularnych przed laty na Mazurach drukach sprzedawanych na jarmarkach i odpustach. Astrologia mieszała się w nich z chrześcijaństwem, a wierzenia z nauką. Te lekceważone przez historyków pisma odegrały niemałą rolę w podtrzymywaniu znajomości języka polskiego i gwary mazurskiej wśród Mazurów. Autorka przeanalizowała jak na przestrzeni lat zmieniała się treść “listów” i na ile sprawdziły się zawarte w nich przepowiednie.

O tym jakie “tajemnice Mazurów” odkryła opowie podczas spotkania w Książnicy Polskiej w OlsztynieSpotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak w czwartek 17.02.2022 o godz. 17:00 poprowadzi Jerzy Pantak.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak przez wiele lat była prezesem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obecnie ma status Członka Zasłużonego Oddziału SDP.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj
spot_img

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze