piątek, 19 lipca, 2024

Odkryj tajemnicę Mazurów [wideo]

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich we współpracy z Książnicą Polską w Olsztynie organizują kolejne spotkanie autorskie. Tym razem bohaterką będzie Joanna Wańkowska-Sobiesiak, dziennikarka, reportażystka, autorka 14 książek, z których 8 dotyczy problematyki mniejszości narodowych i etnicznych Warmii i Mazur.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak z wykształcenia i zawodu jest konserwatorką zabytków, ale z zamiłowania reportażystką. Niedawno ukazała się jej czternasta książka pt. “Mazurów klucz tajemnic”. Opowiada w niej m.in. o “Listach niebieskich” popularnych przed laty na Mazurach drukach sprzedawanych na jarmarkach i odpustach. Astrologia mieszała się w nich z chrześcijaństwem, a wierzenia z nauką. Te lekceważone przez historyków pisma odegrały niemałą rolę w podtrzymywaniu znajomości języka polskiego i gwary mazurskiej wśród Mazurów. Autorka przeanalizowała jak na przestrzeni lat zmieniała się treść “listów” i na ile sprawdziły się zawarte w nich przepowiednie.

O tym jakie “tajemnice Mazurów” odkryła opowie podczas spotkania w Książnicy Polskiej w OlsztynieSpotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak w czwartek 17.02.2022 o godz. 17:00 poprowadzi Jerzy Pantak.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak przez wiele lat była prezesem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obecnie ma status Członka Zasłużonego Oddziału SDP.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze