środa, 22 maja, 2024

Nowy prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie

Na XII Zjeździe Delegatów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie, który odbył się pod koniec lutego, został wybrany nowy prezes zarządu wojewódzkiego na kolejną 4-letnią kadencję – został nim płk w stanie spoczynku Albin Polechoński.

Wybrano też wojewódzki sąd koleżeński, komisję rewizyjną, dwóch delegatów na XII zjazd krajowy ZŻWP oraz 11-osobowy zarząd wojewódzki.

Zjazd zadecydował, że olsztyński zarząd będzie mniejszy niż dotychczas, czyli będzie składał się z 11 a nie 15 członków. Na dodatek został znacznie „odmłodzony”, bo ze starego składu zostało tylko pięć osób. Nowy prezes stwierdził, że najlepszym lekarstwem na kłopoty jest optymizm i działanie bez oglądania się na przeszłość.

Kilka dni po zjeździe ukonstytuowało się prezydium ZW. Oto jego skład: płk Albin Polechoński – prezes (K18 w Olsztynie), st. brygadier PSP Maciej Jasiński – I wiceprezes (prezes K21 w Olsztynie),  Jadwiga Mołdysz – wiceprezes (K21),  st. chor. sztab. Krzysztof Michalak (K29 w Olsztynie) – skarbnik,  st. sierż. Tomasz Muszyński (K29)  – sekretarz oraz członkowie prezydium: mł. chor. Stanisław Walczak (K11 w Olsztynie) i por. Jerzy Pantak (K21) – rzecznik prasowy ZW.

Ponadto członkami ZW są: ppłk Marek Krysiewicz (K21), płk Antoni Patkowski (prezes K15 w Olsztynie), st. chor. sztab. Bolesław Radziwiłłowicz i mł. chor. Józef Wierzbowski (obaj z K18 w Olsztynie).

Wojewódzkiemu Sądowi Koleżeńskiemu ZŻWP przewodzi ponownie st. chor. sztab. Eugeniusz Grzybowski, a Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej ZŻWP – ppłk Wawrzyniec Józefowski. Powołano też Komisję Odznaczeń i Wyróżnień w składzie: J. Mołdysz, J. Wierzbowski i B. Radziwiłłowicz. Delegatami na zjazd krajowy są: Maciej Jasiński i st. chor. sztab. Bolesław Radziwiłłowicz.

Biuro Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP mieści się nadal przy ul. Dąbrowszczaków 10 (1 piętro) i czynne jest w każdą środę w godz. 10-12. 

Telefony kontaktowe: prezes – 606-907-556, I wiceprezes – 606-938-208, sekretarz – 537-003-530, rzecznik prasowy – 516-962-241.


Kim jest nowy prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie?

Płk Albin Polechoński urodził się 2 lipca 1949 roku w Korszach (warmińsko-mazurskie). Szkołę podstawową ukończył w Olsztynie, następnie uczęszczał do tamtejszego Technikum Samochodowego, a po maturze w 1968 roku zdecydował się na studia inżynierskie w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile. Ukończył je w 1972 roku w stopniu podporucznika.

Po dyplomie został skierowany do Olsztyna w celu pełnienia służby zawodowej. Pełnił ją w jednostkach inżynieryjno-budowlanych na różnych stanowiskach. W tym czasie odbył też studia magisterskie na Wydziale Mechanicznym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Po rozwiązaniu jednostki, w 1993 roku przydzielony do Sztabu 15 Dywizji Zmechanizowanej.

Zawodową służbę wojskową ukończył w 1995 roku w stopniu podpułkownika. Po odejściu z wojska podjął pracę na stanowiskach cywilnych w jednostkach wojskowych garnizonu Olsztyn (m.in. w 22 Wojskowym Oddziale Gospodarczym). Pracował w nich 24 lata, w czasie tym został mianowany na stopień pułkownika.

W szkole średniej oraz podczas służby uprawiał wyczynowo sporty motorowe, wioślarstwo i piłkę ręczną: za sportową działalność wielokrotnie wyróżniony, m.in. Złotą Odznaką Honorową PZM, Złotą Odznaką Automobilklubów Polskich, Srebrną Odznaką Honorową PZPS. Po kilku latach został działaczem sportowym i nadal zajmuje się działalnością sportową. Należy do Stowarzyszenia Oficerów 15 Dywizji Zmechanizowanej (członek zarządu przez 4 kadencje). Do Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wstąpił w 1994 roku, należy do Koła nr 18 w Olsztynie.

Posiada wiele wyróżnień resortowych i związkowych, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny,

Odznakę Honorową „Za Zasługi dla ZŻWP”, Krzyż Złoty z Gwiazdą, medale XXXV-lecia i XL-lecia ZŻWP.

źródło: Jerzy Pantak

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze