środa, 24 kwietnia, 2024

Nowy naczelnik delegatury IPN w Olsztynie

Od 17 stycznia 2022 r., decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, pełniącym obowiązki Naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie będzie dr hab. Karol Sacewicz. Wcześniej funkcję Naczelnika Delegatury pełnił dr Paweł Warot.

Karol Sacewicz to adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a od 2015 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej (w latach 2017- naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN). W 2007 r. obronił dysertację doktorską „Współpracować czy zwalczać? Centralna prasa Polskiego Państwa Podziemnego wobec komunistów polskich (1939–1945)”. W 2017 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie historii za osiągnięcie naukowe „Komunizm i antykomunizm w II Rzeczypospolitej”.

Główne obszary zainteresowań badawczych dr. hab. Karola Sacewicza obejmują zagadnienia życia politycznego w II RP, ze szczególnym uwzględnieniem postaw antykomunistycznych, jak i aktywności organizacji komunistycznych. Ponadto badania swe ukierunkował na historię Polskiego Państwa Podziemnego, jego stosunku do komunistów i komunizmu, a także na zagadnieniach powojennej historii Warmii i Mazur. Obecnie pracuje nad monografią przedstawiającą polską perspektywę drugiego konfliktu indochińskiego, tj. wojny w Wietnamie, jak również we współpracy ze znamienitymi badaczami nad wydawnictwem źródłowym obrazującym antykomunizm ruchu narodowego w międzywojennej Polsce.

dr Paweł Warot wciąż pozostaje pracownikiem IPN. Prezes IPN dr Karol Nawrocki na zwołanej w czwartek konferencji nie poinformował jednak o nowej funkcji byłego Naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie.

źródło: IPN, red.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze