piątek, 14 czerwca, 2024

Nabożeństwo żałobne w 75. rocznicę Akcji Wisła [zdjęcia]

28 kwietnia w 75. rocznicę Akcji Wisła w katedrze grekokatolickiej w Olsztynie została odprawiona panachyda (nabożeństwo żałobne). Podczas modlitwy przedstawiciele najmłodszego pokolenia przesiedleńców trzymali kartki z nazwami miejscowości, z których zostali wywiezieni ich dziadkowie.

Akcja Wisła trwała od 28 kwietnia do końca lipca 1947 i polegała na masowej deportacji ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej na tzw. Ziemie Odzyskane i objęła Ukraińców, Bojków, Łemków i Dolinian oraz mieszane rodziny polsko-ukraińskie, w sumie ok. 140 000 osób. Osiedleńcy trafili do poniemieckich gospodarstw, które nie były obsiane i obsadzone, a często znajdowały się w stanie bliskim ruinie.

Jednocześnie pozbawiono ich praw własności do wszelkiego majątku pozostawionego w rodzinnych stronach. Właścicielom nie wolno było do nich wrócić, a jeżeli próbowali tego dokonać, UB (Urząd Bezpieczeństwa) dokonywał aresztowań i kierował do obozu w Jaworznie, często określanego mianem obozu koncentracyjnego.

tekst i zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze