piątek, 8 grudnia, 2023

Kresowianka z misją. Życie i twórczość Maryny Okęckiej-Bromkowej

Zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Tym razem dr Magdalena Szydłowska opowie o historii olsztyńskiego radia i postaci Maryny Okęckiej-Bromkowej. Wydarzenie “Kresowianka z misją. Życie i twórczość Maryny Okęckiej-Bromkowej” rozpocznie się 2 listopada o godzinie 17.00 w Książnicy Polskiej (Olsztyn).

Maryna Okęcka-Bromkowa była pisarką, badaczką folkloru Warmii i Mazur i wybitną dziennikarką Radia Olsztyn. To jedyna dziennikarka olsztyńskiej rozgłośni, która znalazła się w Leksykonie Polskiego Radia i jedyna olsztynianka uhonorowana Złotym Mikrofonem Polskiego Radia. Kilkaset nagrań i audycji Maryny Okęckiej-Bromkowej znajduje się w Muzeum Narodowym, także w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, czy Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodziła się w 1922 roku w Uściługu na Wołyniu. W roku 1956 została dziennikarką w Polskim Radiu Olsztyn. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem. Była autorką wielu programów radiowych, m. in. „Tropami ludzi i pieśni”. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon. Z Radia Olsztyn odeszła na emeryturę w stanie wojennym, w 1982 roku. Zmarła w Olsztynie w 2003 roku.

Maryna Okęcka-Bromkowa była też pisarką. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur. Z jej inicjatywy powstały Izby Regionalne i Leśne w Jaśkowie, Parlezie Wielkiej, Rucianem-Nidzie, Wrzesinie i Spychowie oraz Muzeum Regionalne w Sąpłatach koło Szczytna.


Cykl spotkań “Od Warmii do Mazur – w poszukiwaniu tożsamości regionu” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze