niedziela, 26 maja, 2024

Koncert kobzara Jurija Fedyńskiego w Olsztynie

W sobotę 9 października w sali parafialnej przy Cerkwi Greckokatolickiej Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie wystąpił Jurij Fedyński, który w październiku i listopadzie odbywa tournée po krajach Europy, obierając za cel szerzenie kobzarskiego słowa i propagowanie folkloru ukraińskiego.

Jurij Fedyński jest urodzonym w 1975 roku Amerykaninem pochodzenia ukraińsko-irlandzkiego, który po rozpadzie Związku Radzieckiego przybył do ojczyzny swoich przodków, do Kijowa, aby doskonalić swoje umiejętności związane z grą na bandurze. Z czasem zamieszkał we wsi Kriaczkiwka na Połtawie gdzie prowadzi naukę gry na bandurze, kobzie a przede wszystkim na nowo przywraca klasyczną naukę gry na instrumencie zwanym torbanem lub teorbanem. Jest wolontariuszem i pasjonatem, pomysłodawcą i organizatorem Kobzar Family Festival.

Fedyński jest wszechstronnie wykształconym muzykiem, multiinstrumentalistą i kompozytorem, lutnikiem, prowadzi lub współpracuje z wieloma zespołami, jest także działaczem kulturalnym oraz pedagogiem.

W Olsztynie z wielkim entuzjazmem opowiadał o idei kobziarstwa i próbach wymazania przez władze radzieckie pamięci o muzykach i związanych z nimi tradycjach, technice gry na poszczególnych instrumentach, a także jak pracuje nad odrodzeniem tradycyjnych ukraińskich instrumentów: torbanu, dudy, bandury i kobzy.

autor: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze