niedziela, 26 maja, 2024

Koncert charytatywny „Z Ukrainą w sercu” [zdjęcia] [wideo]


Trzeciego dnia świąt Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim (9 stycznia) w olsztyńskiej Katedrze Greckokatolickiej pw. Pokrowy Matki Bożej miało miejsce niezwykłe wydarzenie – koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. H. Majborody.

W ten uroczysty wieczór cerkiew wypełniła się ukraińską i polską publicznością, która licznie przybyła, aby zobaczyć i posłuchać ten niesamowity zespół instrumentalno-chóralny, uważany za fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego.

Kapela istnieje od ponad 100 lat, powstała w 1918 roku w Kijowie za czasów państwa ukraińskiego hetmana Pawła Skoropadskiego. Artyści wprowadzili słuchaczy w niepowtarzalny świąteczny klimat, podbijając ich serca wysokim kunsztem wykonania utworów. Pięćdziesięciu mężczyzn w strojach ludowych zaprezentowało się bardzo efektownie, po mistrzowsku łącząc brzmienie bandury ze śpiewem chóralnym, wywołując w
słuchaczach niezapomniane emocje i wrażenia.

Kapela Bandurzystów nie tylko kontynuuje tradycje sztuki kobzarskiej, ale unowocześnia ją zachowując rodzimy i ukraiński charakter. Koncert odbył się w ramach świątecznego tournée po Europie pod hasłem „Z Ukrainą w sercu”, które połączone jest ze zbiórką funduszy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Tekst i zdjęcia: Zb. Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze