sobota, 13 kwietnia, 2024

Karykatury polityczne Oleksija Kustowskiego w Olsztynie [zdjęcia]

6 maja 2022 r. w Galerii „Okno na Świat” zostały zaprezentowane karykatury polityczne ukraińskiego artysty Oleksija Kustowskiego. Jest to pierwsza wystawa w regionie, a może i w kraju, ukazująca agresję Rosji na Ukrainę.

Oblicze najeźdźcy to rosyjski żołnierz stojący na cokole z pralki obładowany łupami wojennymi, trzej zbrodniarze na rowerze Putin, Stalin i Hitler; mur wokół Kremla z cegieł w kształcie trumien czy ludzie omamieni propagandą spod znaku Z. Oleksij niejednokrotnie wykorzystuje symbolikę np.: przedstawiając legendarnego kozaka Mamaja w  mundurze ukraińskiego żołnierza trzymającego zamiast lutni rosyjski czołg – można by powiedzieć – zatańczysz jak ci zagram. Inny rysunek, ukazujący upadek mitu niezwyciężonej armii, przedstawia babcię, która pruje rosyjski czołg, a włóczkę nawija w kłębek.  Każda praca jest jak kadr wyjęty z rzeczywistego filmu.  Widzimy pluszaki ratujące życie dziecku czy w innym ujęciu pocisk, który „zagościł” na obiedzie rodzinnym a jeden z domowników pokazuje mu na powitanie serdeczny palec.

Karykatury są wyraziste i mocne w przekazie. Budują jasny przekaz, zwycięzca może być tylko jeden – Ukraina. Mamy do dyspozycji ponad 60 prac. Ponieważ mogliśmy udostępnić tylko część, za dwa tygodnie zapraszamy na kolejną odsłonę karykatur Oleksija Kustowskiego – powiedział Zbigniew Piszczako, komisarz wystawy.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie. Wystawę można oglądać 24 h/dobę, ponieważ jest umieszczona w witrynie okiennej stowarzyszenia.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze