sobota, 24 lutego, 2024

Jubileusz ukraińskiej poezji śpiewanej [zdjęcia]

W sobotę 2 grudnia w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie odbył się XX
Przegląd Ukraińskiej Poezji Śpiewanej, Piosenki Autorskiej i Współczesnej. W tym
roku w przeglądzie wzięła udział rekordowa liczba wykonawców, aż 29 podmiotów artystycznych, w tym zespoły, kwartety, tria, duety i soliści, łącznie ponad 150 uczestników z Bartoszyc, Białego Boru, Węgorzewa, Srokowa, Dobrego Miasta, Górowa Iławeckiego, Kandyt, Ostródy, Więcek, Sobiech i Olsztyna.

Motywem przewodnim jubileuszowego przeglądu było hasło „Śpiewają dzieci, śpiewa naród”, aby podkreślić znaczenie pieśni w życiu narodu ukraińskiego. Piosenka jest szczególną częścią naszego kodu genetycznego, w niej zapisana jest nasza historia i wielowiekowa mądrość, dlatego powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie, jako element, który jednoczy nas wszystkich – mówił Piotr Tabaka, przewodniczący Olsztyńskiego Koła ZUwP. Następnie publiczność obejrzała prezentację multimedialną, na którą składały się zdjęcia z 19 wcześniejszych edycji przeglądu.

Część artystyczną przeglądu rozpoczęli debiutanci, czyli zespół taneczny Lubystok z MZNJU w Olsztynie. Publiczność spontanicznie reagowała na występy młodych artystów, którzy przez prawie pięć godzin prezentowali na scenie przygotowane utwory.

Na zakończenie przeglądu głos zabrał bp Arkadiusz Trochanowski, który podziękował organizatorom, nauczycielom i artystom oraz podkreślił ważną rolę słowa ukraińskiego, dzięki któremu istniejemy jako naród, to ono nas jednoczy i najważniejsze jest, aby młode pokolenie uczyło się tego słowa. Lubomira Tchórz, dyrektor ukraińskiej szkoły w Bartoszycach dodała, że ​​Ukraina ma talent, ale Polska ma też swój ukraiński talent, z którego powinniśmy być dumni. Zachowując język ukraiński, tworzymy historię, a wykonawcy, którzy występowali na scenie i prezentowali doskonałą znajomość języka ukraińskiego, są naszą przyszłością. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni dyplomami i symbolicznymi upominkami.

Organizatorem Przeglądu Poezji Śpiewanej było Olsztyńskie Koło ZUwP i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie.

fot. Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze