środa, 22 maja, 2024

Jakie inwesycje planuje powiat olsztyński?

Powiat olsztyński złożył pięć kolejnych wniosków o dofinansowanie w kwocie prawie 40 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Jakie inwestycje mogą zostać zrealizowane?

Największy złożony przez samorząd Powiatu projekt opiewa na 20 mln zł i dotyczy pierwszego etapu budowy Powiatowo-Gminnego Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu. Obejmie on przygotowanie dokumentacji projektowej planowanej inwestycji: trzech, tworzących architektonicznie całość, obiektów, w których funkcjonować będą Gminny Ośrodek Kultury, Samorządowa Szkoła Muzyczna, Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych, Biblioteka Publiczna, Galeria Twórczości Warmińskiej, sale warsztatowe.

– Mając gotowe projekty i kosztorysy będziemy mogli dalej szukać „zewnętrznych” pieniędzy na realizację kolejnych etapów tego ważnego społecznie przedsięwzięcia, którego wartość szacujemy na razie na ok. 70 mln zł – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.

Z drugiej edycji Polskiego Ładu władze Powiatu Olsztyńskiego chcą pozyskać także 2,7 mln zł na modernizację tzw. „Domu Nauczyciela” w Smolajnach, w celu nadania mu funkcji szkolnego schroniska młodzieżowego. Projekt zakłada gruntowny remont i pełną przebudowę, które pozwolą na stworzenie ok. 40 miejsc noclegowych. Również architektura obiektu ma zostać dostosowana do charakteru miejsca, w którym się znajduje, a więc zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego.

Chcemy w ten sposób „wpisać” ten obiekt w to piękne otoczenie tak, aby w przyszłości mógł stanowić architektoniczny i funkcjonalny element atrakcji turystycznej, jaką z pewnością z czasem stanie się remontowany pałac w Smolajnach – mówi starosta. – Na razie jednak chcielibyśmy w „Domu” zorganizować bursę dla uczniów naszego Zespołu Szkół Rolniczych, do czasu wybudowania nowego obiektu w ramach innej inwestycji. Później z pewnością przyda on się jako schronisko młodzieżowe czy też hotel.

Ostatni projekt dotyczy pozyskania 4,75 mln zł na modernizację czterokilometrowego odcinka drogi powiatowej 1449N (od tzw. krzyżówek barczewskich do ul. Jagiellońskiej), stanowiącej jedną z głównych arterii dojazdowych do Olsztyna.

W olsztyńskim starostwie przygotowane zostały również dwa inne projekty drogowe, tym razem złożone do III edycji RFPŁ, w której o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. powiaty, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Dotyczą one modernizacji drogi powiatowej 1401N na odcinku Skolity – Gołogóra (przewidywana wartość inwestycji – 2 mln zł) oraz drogi powiatowej 1497N na odcinku Wysokie Dąbrowy – Kolno (8 mln zł).

– Mam nadzieję, że i te projekty uda nam się sfinansować ze środków Polskiego Ładu, tak abyśmy mogli pod koniec 2024 roku oddać je do użytku – podsumowuje Andrzej Abako.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze