wtorek, 23 lipca, 2024

Dzień Niepodległości Ukrainy w Olsztynie [zdjęcia]

24 sierpnia od ponad 30 lat jest obchodzony przez Ukraińców jako Dzień Niepodległości. W Olsztynie Stowarzyszenie Dwa Skrzydła wspólnie z Miejskim Oddziałem Ukraińców w Polsce zaprosili na uroczysty, kilkugodzinny koncert, któremu towarzyszyły różnorodne atrakcje.

Można było wziąć udział w warsztatach wykonywania tradycyjnych ukraińskich lalek motanek, robienia pisanek, zakosztować pierogów, kupić wyroby kuchni ukraińskiej, pomalować twarz, zrobić zdjęcia na specjalnie przygotowanej ściance, zobaczyć film o przyrodzie, zabytkach i ciekawych miejscach Ukrainy, obejrzeć wystawę pt.: „Artyści od przeszłości do współczesności”.

Na scenie usytuowanej przy zabytkowej zajezdni trolejbusowej można było podziwiać wykonawców z Ukrainy, tu trzeba dodać, że byli to głównie uchodźcy którzy zatrzymali się nie tylko w Olsztynie, ale np.: w Warszawie (m.in. Maria Prytuła, Lilia Maksim i Evgeni Bogdanova, Dmytro Shpakov, Olena Kurgalina, dzieci skupione przy MOK), oraz przedstawicieli lokalnej mniejszości ukraińskiej (Amelia Kusztala, Sergiej Petryczenko, zespół Suzirjaczko). Taniec, śpiew, recytacja, wykonania instrumentalne –  prawie 30 podmiotów przedstawiło różnorodność i bogactwo kultury ukraińskiej.

Koncert odbył się przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

tekst i zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze