środa, 22 maja, 2024

Dwoje sędziów nie chce orzekać z sędzią powołanym przez KRS

Dwoje sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyło oświadczenie o odmowie orzekania w składzie z nowo powołanym sędzią.

Sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie – Małgorzata Tomkiewicz i Wiesław Kasprzyk w dniu 7 września 2021 r. złożyli do Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie oświadczenie, w którym odmówili orzekania w składzie z Tomaszem Koszewskim, nowo powołanym Sędzią Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sędziowie w swoim piśmie wskazali, że wydając takie oświadczenie respektują obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, w tym mają na względzie m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. w połączonych sprawach przeciwko Sądowi Najwyższemu oraz uchwałę składu połączonych Izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r. Ponadto sędziowie wskazali, że działają w trosce o prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości (niewydawanie orzeczeń, które mogą być dotknięte nieważnością) oraz powagę urzędu sędziego sądu okręgowego.

Odnosząc się do wyżej opisanej sytuacji, informuję, że w ocenie kierownictwa Sądu Okręgowego w Olsztynie wydanie takiego oświadczenia obecnie nie wymaga podejmowania jakichkolwiek czynności służbowych w stosunku do jego autorów – informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski. – Sędziowie tym oświadczeniem wyrazili swój pogląd na kwestię dotyczącą sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziego wyłonionego w drodze konkursu przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną po 2018 r. Sędziowie Tomkiewicz i Kasprzyk jednocześnie poinformowali, że ich oświadczenie nie jest zrzeczeniem się pełnionego przez nich urzędu sędziego.

Jednocześnie rzecznik prasowy poinformował, że Tomasz Koszewski nie podjął jeszcze pracy w Sądzie Okręgowym, bo do połowy października przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie ustalono jeszcze jaki będzie konkretnie zakres jego obowiązków.

Tomasz Koszewski będąc Sędzią Sądu Rejonowego w Olsztynie orzekał w V Wydziale Gospodarczym tamtejszego Sądu. Następnie brał udział w konkursie na stanowisko Sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie w V Wydziale Gospodarczym (w tym wydziale orzekają sędziowie Małgorzata Tomkiewicz i Wiesław Kasprzyk). Do pełnienia urzędu na stanowisku Sędziego Sądu Okręgowego został powołany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 6 września 2021 r.

Przydział czynności sędziemu Tomaszowi Koszewskiemu nastąpi w oparciu o art. 22a par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, a mianowicie z uwzględnieniem specjalizacji sędziów w rozpoznawaniu poszczególnych rodzajów spraw, konieczności zapewnienia właściwego rozmieszczenia sędziów w wydziałach Sądu Okręgowego i równomiernego rozłożenia ich obowiązków oraz potrzeby zagwarantowania sprawnego postępowania sądowego dodaje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze