piątek, 14 czerwca, 2024

30 lat współpracy Olsztyna z Châteauroux

Delegacja władz francuskiego Chateauroux gości w Olsztynie. To element obchodów 30-lecia podpisania umowy o partnerstwie między tym miastem a stolicą Warmii i Mazur.

Francuska odsłona uroczystości odbyła się na początku października poprzedniego roku. Na tę olsztyńską – ze względów pandemicznych – trzeba było poczekać aż do teraz.

Umowa między Chateauroux z Olsztynem została podpisana 23 lutego 1991 roku we Francji w obecności przedstawiciela Światowej Federacji Związku Miast. Ze strony stolicy Warmii i Mazur porozumienie podpisał ówczesny prezydent Jerzy Bukowski, natomiast partnerów reprezentował Jean-Yves Gateaud.

Patrząc na dorobek 30 lat naszej współpracy możemy być dumni z jej efektów – powiedział podczas piątkowych uroczystości w olsztyńskim zamku prezydent Piotr Grzymowicz. – W tym czasie, udało nam się doprowadzić do współpracy przedstawicieli lokalnych instytucji, stowarzyszeń i szkół. Jesteśmy dumni i zadowoleni z efektów naszej dotychczasowej współpracy. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości będzie się ona pogłębiać.

Stolica Warmii i Mazur oraz jej francuscy partnerzy współpracują na wielu płaszczyznach. To m.in. aktywność szpitali, instytucji kultury i środowisk artystycznych, oświatowych, klubów sportowych, izb rzemieślniczych.

Przez te wszystkie lata zrealizowaliśmy mnóstwo cennych wymian – podkreślił mer Chateauroux Gil Averous. – Dziękuję za zaangażowanie i codzienna pracę tym osobom, które przyczyniają się do umacniania naszych relacji. Trzeba pamiętać, że nasze kontakty zaczęły się już w latach 80. ubiegłego wieku, gdy Europa wyglądała zupełnie inaczej, niż dziś.

Podczas pobytu w Olsztynie przedstawiciele Chateauroux mieli okazję zwiedzić Olsztyn. Poza tym odwiedzili m.in. CRS Ukiel oraz zapoznali się z realizowanymi, dużymi inwestycjami, jak ekociepłownia, Urania czy rozbudowa sieci tramwajowej.

Chateauroux położone jest o dwie godziny jazdy na południe od Paryża. Powstało w X wieku, więc jest o kilkaset lat starsze od Olsztyna. Zamieszkuje w nim ok. 50 tys. osób. Wśród słynnych osób, które urodziły się w  Chateauroux jest aktor Gerard Depardieu.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze