piątek, 14 czerwca, 2024

Wojciech Ciesielski z kolejnym ważnym wyróżnieniem Prezydenta RP

Wieloletni członek W-M Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Wojciech Ciesielski został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Medalem Reipublicae Memoriae Meritum.

Reipublicae Memoriae Meritum przyznawany jest na wniosek prezesa Intytutu Pamięci Narodowej i honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Wojciech Ciesielski przez ostatnie kadencje był wybierany do Zarządu W-M Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. W tym roku podczas Walnego Zgromadzenia Członków otrzymał tytuł honorowego członka Oddziału. Choć Wojciech ze względu na stan zdrowia nie może uczestniczyć we wszystkich działaniach, to wciąż aktywnie stara się promować patriotyzm oraz historię Warmii i Mazur. Medal Reipublicae Memoriae Meritum otrzymał z rąk zastępcy prezesa Instytu Pamięci Narodowej dr. hab. Karola Polejowskiego.

– Wciąż staram się wspierać, dokumentować, ale również systematycznie przekazywać do zbiorów IPN wszelkie materiały dotyczące “Solidarności” i historii Warmii i Mazur. Wciąż spotykam się z działaczami z tamtego okresu, niestety coraz częściej na pogrzebach, bo moi przyjaciele znikają jeden po drugim. Dlatego tak ważne jest utrwalanie historii – powiedział Wojciech Ciesielski.

 W okresie 1971-1972 Wojciech Ciesielski był członkiem Zrzeszenia Studentów Polskich a w latach 1974-1983 – pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

Do Solidarności przystąpił we wrześniu 1980 r.; był członkiem komitetu założycielskiego w swoim miejscu pracy. Pełnił też funkcję skarbnika w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim (dalej: MKZ) w Olsztynie, którego struktury współorganizował. W tym czasie także pełnił funkcję kierownika Sekcji Informacji i Propagandy oraz organizował spotkania i wiece w zakładach pracy w swoim regionie.

Współorganizował konferencję przedstawicieli WSP zrzeszonych w Solidarności, Wszechnicę Związkową przy MKZ i Zarządzie Regionu. Uczestniczył w protestach i wiecach i w strajkach studenckich w WSP, a 5 sierpnia 1981 r. – w marszu głodowym. Był wykładowcą w Towarzystwie Kursów Naukowych. W okresie późniejszym współorganizował Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie (14-20 października 1984 r.). Uczestniczył także w spotkaniach opozycji w mieszkaniu Józefy Mielnik, zwanych Plackami u Ziuty. 28 marca 1989 r. wziął udział w spotkaniu zwanym koncert Vivaldiego, podczas którego powołano olsztyński Komitet Obywatelski (dalej: KO). Kolportował prasę podziemną, znaczki i kasety magnetofonowe.

Od 13 grudnia 1981 r. internowano go w Ośrodku Odosobnienia w Iławie. Zwolniono go dość szybko, już 24 grudnia 1981r., ale niedługo potem, 19 lutego 1982 r. internowano go ponownie – przetrzymywano go najpierw w Iławie a potem w Kwidzynie. Tym razem zwolniono go dopiero 23 lipca 1982 r.

Wielokrotnie przesłuchiwany i zwolniony z pracy – w 1983 r. pozostawał bez zatrudnienia. Ponownie podjął pracę w 1984 r. i przez dwa kolejne lata pracował jako ślusarz w wytwórni kapsli. W latach 1987-1989 z kolei pracował w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W 1988 r. został członkiem Olsztyńskiego Komitetu Obywatelskiego, a od 9 kwietnia 1989 r. – członkiem KO „Solidarności” Regionu Warmińsko-Mazurskiego.

W latach 1991 do 1999 był dyrektorem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. W okresie 2001-2005 r. pracował jako specjalista w Dziale Ochrony Zdrowia Warmińsko-Mazurskiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Podczas uroczystości w Sile koło Olsztyna wręczono także Krzyże Wolności i Solidarności. Pośmiertnie odznaczono Aleksandra Wołosa,  malarza, grafika, rzeźbiarza, rysownika, karykaturzystę, pracownika naukowego, a także patrona Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy organizowany od ponad 5 lat przez Warmińsko-Mazurski Oddział SDP.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze