sobota, 13 kwietnia, 2024

Właściciel gospodarstwa rolnego z zarzutami znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami

Zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami gospodarstwa rolnego usłyszał 56-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. Mężczyzna przetrzymywał w zamkniętym pomieszczeniu 4 krów i 6 cielaków, nie dostarczając im dostatecznej ilości wody i pokarmu. Obecny na miejscu lekarz weterynarii potwierdził zgon 9 sztuk bydła.

W niedzielę (06.06.2021r.) około godz. 11:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że na terenie jednego z gospodarstw rolnych położonych w gminie Dźwierzuty znajdują się zwierzęta hodowlane, które są skrajnie zaniedbane. Ponadto z relacji osoby zgłaszającej wynika, że na posesji nie ma właściciela i nikt go od pewnego czasu nie widział, co jego zdaniem jest dość niepokojące.

Policjanci w jednym z budynków gospodarczych ujawnili martwe zwierzęta. W ocenie sprowadzonego na miejsce weterynarza zwierzęta były od dłuższego czasu zaniedbywane. Przebywały w złych warunkach higienicznych oraz nie otrzymywały odpowiedniej opieki i pomocy lekarza weterynarii, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci 9 z 10 sztuk bydła. Jedno cielę udało się uratować. Zostało ono natychmiast przekazane pod opiekę osób, które zapewnią mu specjalistyczną pomoc.

Jeszcze tego samego dnia 56-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty został zatrzymany. Z uwagi na to, iż w organizmie miał blisko 2,5 promila alkoholu, noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami, poprzez przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego zaniedbania, bez dostępu do wody i pokarmu oraz niezapewnienie im niezbędnej opieki lekarsko-weterynaryjnej.


Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, 56-letniemu właścicielowi gospodarstwa rolnego grozi teraz nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP Szczytno

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze