czwartek, 20 czerwca, 2024

Szlak Literacki po Warmii i Mazurach. Muzeum Michała Kajki w Ogródku promuje mazurskich i warmińskich artystów słowa

Niecodzienną formę zwiedzania Mazur i Warmii zaproponowało Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Placówka przygotowała kolejną edycję mapy z cyklu „Szlak literacki po Warmii i Mazurach”. Wszyscy turyści odwiedzający dom poety w Ogródku i przebywający w regionie, mogą podążać szlakiem pisarzy i poetów, którzy tworzyli na tym terenie na przestrzeni lat.

To już trzecia edycja naszej mapy. Postanowiliśmy wyróżnić kolejnych literatów, którzy czerpali inspirację z wyjątkowości naszego regionu. W 2021 r. przygotowaliśmy mapę prezentującą literatów piszących w języku polskim. W 2022 r. goście naszego Muzeum mogli wyruszyć szlakiem również niemieckojęzycznych pisarzy i poetów. W tym roku zachęcamy do sięgania po utwory kolejnych autorów – mówi Michał Misztal z Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

Inspiracją do wydania mapy były publikacje na temat literatów mazurskich, które przybliżają nam sylwetki autorów tworzących w naszym regionie. Informacje do mapy zostały zaczerpnięte Leksykonu Warmii i Mazur dostępnego na stronie www.leksykonkultury.ceik.eu oraz Encyklopedii Warmii i Mazur www.encyklopedia.warmia.mazury.pl.

Na mapie oprócz biogramów i miejsc związanych z poetami i pisarzami naszego regionu zaznaczono muzea i instytucje kultury, zachęcając do odkrywania historii i tradycji Warmii i Mazur. Inicjatywa ma zachęcić do samodzielnych poszukiwań, na przykład poprzez sięgnięcie do książki „Literacki Atlas Warmii i Mazur” Ewy Zdrojkowskiej, zapisu nagranych w ostatnich latach reportaży, wykorzystanych w audycjach radiowych emitowanych w Radiu Olsztyn, w których autorka prezentuje obraz ważnych kulturowo miejsc dla Krainy Tysiąca Jezior.

Nasza inicjatywa ma na celu przede wszystkim stworzenie mody na zwiedzanie Mazur i Warmii śladami pisarzy i poetów mazurskich i warmińskich. Wystarczy wspomnieć, że o wielu z nich można dowiedzieć się więcej w muzeach czy izbach regionalnych rozsianych po całym regionie. Mamy nadzieję, że wkrótce za naszym pomysłem pójdą działania w przestrzeni i na drogach naszego województwa pojawiają się znaki wskazujące punkty „Literackiego Szlaku Warmii i Mazur” – podkreśla Michał Misztal.

W 2023 r. na mapie przygotowanej przez Muzeum pojawili się kolejni autorzy m.in. Maryna Okęcka-Bromkowa, Marion Dönhoff, Andrzej Samulowski, Kazimierz Brakoniecki, Zbigniew Chojnowski, Agnieszka Osiecka.

Jednak mapy to nie wszystko. Muzeum przygotowało również grę planszową „Leśna przygoda”. Dzięki niej najmłodsi mogą udać się w literacką podróż po Warmii i Mazurach, licząc na przygody związane z pisarzami i poetami tworzącymi w regionie.

– Zapraszamy do zwiedzania Mazur i Warmii krocząc śladami literatów, którzy tutaj żyli i tworzyli swoje utwory. Przy okazji promujemy wyjątkowość przyrody naszego regionu i liczymy, że zainspirujemy do podróżowaniu w poszukiwaniu miejsc związanych z Gałczyńskim, Osiecką, Wiechertem, Lenzem czy Krasickim – wskazuje Michał Misztal z Muzeum w Ogródku.

Mapy i gry można otrzymać odwiedzając Muzeum w Ogródku. Są również do pobrania na stronie www.michalkajka.pl.

W 2021 r. mapa pt. „Szlakiem mazurskich i warmińskich artystów słowa” prezentowała życiorysy i miejsca związane z: Janem Luśtychem, Michałem Kajką, Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Marcinem Gerssem, Igorem Newerlym, Karolem Małłkiem, Ignacym Krasickim, Ireną Kwintową, Marią Zientarą-Malewską, Erwinem Krukiem i Gustawem Gizewiuszem.

W 2022 r. mapa „Śladami Literatury Mazurskiej” przybliżała takie postaci jak: Siegfried Lenz, Ernst Wiechert, Johann Gottfried Herder, Stanisław Raginiak, Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Wojciech Kętrzyński, Kazimierz Orłoś, Michał Komar, Wojciech Kass, czy Artur Becker oraz Hans Hellmut Kirst.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze