środa, 27 września, 2023

Święto ukraińskiej piosenki poetyckiej [zdjęcia]

4 grudnia w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina odbył się XIX Przegląd Ukraińskiej Poezji Śpiewanej, Piosenki Autorskiej i Współczesnej, który był skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich.

Po dwóch latach realizacji przedsięwzięcia online młodzi artyści oraz pedagodzy spotkali się ponownie w Olsztynie, aby wspólnie przeżywać emocje i dzielić się wrażeniami, które niesie ze sobą poetyckie słowo śpiewane. A publiczność mogła uczestniczyć w niezapomnianym koncercie ukraińskich piosenek lirycznych, które głęboko poruszyły ich dusze i serca.

Zgodnie z zamysłem organizatorów motywem przewodnim tegorocznej edycji Przeglądu był temat poświęcony dawnym i współczesnym obrońcom Ukrainy. Każdy uczestnik przygotował dwie piosenki – jedną poetycką do słów wierszy znanych poetów, drugą poświęconą Ukrainie lub jej obrońcom. Przegląd rozpoczął się odtworzeniem nagrań video z pozdrowieniami od żołnierzy ukraińskich, harcerzy i wolontariuszy dla wszystkich uczestników oraz życzeniami udanego Przeglądu, niezapomnianych wrażeń i wiary w zwycięstwo Ukrainy. Następnie rozpoczęła się  prawie dwugodzinna część artystyczna, w której wystąpiło ponad stu uczestników z Bartoszyc, Górowa Iławeckiego, Dobrego Miasta, Kruklanek, Kandyt, Ostródy, Olsztyna, Sobiech i Więcek. Swoje talenty, jako  goście Przeglądu, prezentowali także artyści z Ukrainy, którzy w Olsztynie znaleźli swój drugi dom. Był to dziecięcy zespół taneczny Wesna oraz skrzypaczka Alina Chołodna z Kramatorska.

Organizatorem Przeglądu był Olsztyński Zarząd Miejski Związku Ukraińców w Polsce, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.

Tekst i foto : Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj
spot_img

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze