sobota, 13 kwietnia, 2024

Sukces „Szlaku Świętej Warmii”

Szlak Świętej Warmii stał ideą łączącą leżące na Warmii samorządy, organizacje turystyczne, przedsiębiorców, jak i lokalne media w działaniach promujących region. Obecnie trwają przygotowania do oficjalnego zarejestrowania stowarzyszenia.

Formalnie jest to nieznakowany szlak turystyczno-pielgrzymkowy, który obejmuje szesnaście „stacji”. Są to lokalne sanktuaria oraz miejsca związane z ludźmi i historią biskupstwa warmińskiego. Szlak osadzony jest więc przede wszystkim w segmencie szeroko rozumianej turystki religijnej, ale adresowany jest nie tylko do pielgrzymów licznie odwiedzających warmińskie sanktuaria. To propozycja ciekawego spędzenia urlopu lub tylko kilku dni dla podróżników, których spotkania z kulturą duchową i materialną regionu wynikają z chęci zobaczenia miejsc, o których kiedyś czytali lub słyszeli.

Cieszę się, że pomysł chwycił i możemy go wspólnie z naszymi coraz liczniejszymi partnerami z całej Warmii rozwijać – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Pierwsza odsłona projektu, mimo iż przypadła na okres pandemii i związanych z nią ograniczeniami w ruchu turystycznym, okazała się sukcesem. Idziemy więc za ciosem i na ten sezon przygotowaliśmy „suplement” w postaci przewodnika „Okolice Szlaku Świętej Warmii”. Prezentujemy w nim kolejnych szesnaście ciekawych, atrakcyjnych turystycznie miejsc naszego regionu.

Formalnie jest to nieznakowany szlak turystyczno-pielgrzymkowy, który obejmuje; szesnaście „stacji”, które tworzą lokalne sanktuaria oraz miejsca związane z ludźmi i historią biskupstwa warmińskiego. Osadzony jest więc przede wszystkim w segmencie szeroko rozumianej turystki religijnej. Ale adresowany jest nie tylko do pielgrzymów licznie odwiedzających warmińskie sanktuaria. To propozycja ciekawego spędzenia urlopu lub tylko kilku dni dla podróżników, których spotkania z kulturą duchową i materialną regionu wynikają z chęci zobaczenia miejsc, o których kiedyś czytali lub słyszeli.

Osią projektu Szlak Świętej Warmii jest strona internetowa szlakswietejwarmii.pl – multimedialny „podpowiednik” turystyczny, gdzie znajdują się wszelkie materiały związane z tą trasą oraz nowinki. Powstała też grupa na Facebooku o tej samej nazwie, gdzie można się dzielić swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami.

Fot. Monika Nowakowska/Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Stronę uzupełniają: książki, mapy, wydawnictwa, multimedialne oraz gadżety. W ramach projektu pojawiły się także produkty regionalne związane ze szlakiem (sprzedawane z wykorzystaniem tej marki). Dostępne są już warmiński chleb pielgrzyma z Piekarni Tyrolskiej, Sublimat winny Mikołaja Kopernika z Mazurskich Miodów, ciasta warmiaczek i sernik warmiński przygotowane przez olsztyński Społem. Wkrótce pojawią się również warmińskie piwo łosierowe, woda mineralna oraz „firmowe” słodycze.

Jak widać, nasz projekt to przedsięwzięcie multimedialne, ale też i wieloelementowe oraz wielosezonowe, bo jest to propozycja nie tylko na wakacje. Chcemy, aby turyści odwiedzali Warmię przez cały rok, a nie, jak jeziora mazurskie, tylko sezonowo – dodaje A. Abako.

Obecnie w olsztyńskim starostwie przygotowywane są dokumenty niezbędne do zarejestrowania Stowarzyszenia „Szlak Świętej Warmii”, które połączyć ma „warmińskie” samorządy w staraniach o pieniądze na promocję, jak i na inwestycje infrastrukturalne mające podnosić atrakcyjność Szlaku.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze