piątek, 19 lipca, 2024

Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie w Biskupcu

W Biskupcu jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony pierwszy powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z niepełnosprawnościami. Zarząd Powiatu w Olsztynie podpisał umowę na prowadzenie jednostki przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W ośrodku opiekę znajdzie 23 dorosłych mieszkańców powiatu olsztyńskiego z niepełnosprawnościami, w tym 18 ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością sprzężoną. – Do ogłoszonego przez Zarząd Powiatu otwartego konkursu ofert zgłosiło się biskupieckie koło PSONI, które m.in. prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy i ma ogromne doświadczenie oraz przygotowanie do tego rodzaju działalności. Dziś podpisaliśmy umowę ze Stowarzyszeniem na utworzenie i prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Biskupcu – mówi Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.

Jadwiga Marzjan, przewodnicząca Zarządu Koła PSONI nie kryła radości: – To ważny krok w kierunku zapewnienia kompleksowej opieki i pomocy osobom niepełnosprawnym w każdym wieku. Już teraz opiekujemy się osobami z niepełnosprawnością intelektualną nawet tuż po urodzeniu. Dziękuję serdecznie w imieniu Stowarzyszenia za możliwość realizowania wspólnego celu.

Z utworzenia ŚDS w Biskupcu cieszy się także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: – To uzupełnienie naszej oferty i odpowiedź na dużą potrzebę stworzenia dorosłym mieszkańcom z niepełnosprawnościami miejsca dziennej opieki.

Utworzenie w Biskupcu Środowiskowego Domu Samopomocy było możliwe dzięki determinacji władz powiatu olsztyńskiego. – Staraliśmy się o pozyskanie środków ponad 6 lat, za każdym razem jednak coś stawało na przeszkodzie. Potrzeba jednak jest bardzo duża, więc nie ustawaliśmy w działaniach, co przyniosło wymierny skutek. Cieszymy się, że udało nam się otrzymać dotację wojewody warmińsko-mazurskiego w wysokości 1 444 034 zł – dodaje wicestarosta Michalska.

Dotacja pokryje 100% kosztów utworzenia i prowadzenia ŚDS w tym roku. Koszt budowy ośrodka wynosi bowiem prawie 1,4 mln zł. Pozostałe środki przeznaczone zaś będą na utrzymanie ŚDS w tym roku. Zakończenie inwestycji planowane jest bowiem na 30 listopada tego roku, a pierwsi podopieczni zaczną korzystać z opieki powiatowego ośrodka jeszcze w grudniu. Wnioski o przyjęcie będzie można składać do PCPR w Olsztynie, decyzję o skierowaniu do ŚDS będzie wydawał starosta olsztyński.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze