wtorek, 23 lipca, 2024

Spotkanie z tegorocznym laureatem Orfeusza Czytelników – Michałem Muszalikiem

Tegorocznym laureatem Orfeusza Czytelników został Michał Muszalik, autor tomiku „Hotel Globo” wydanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. 16 października o godz. 16.30 w Muzeum K. I. Gałczyńskiego odbędzie się spotkanie autorskie poety.

Czytelnicy wyjątkowo licznie wzięli udział w plebiscycie dokonując wyboru spośród tomików wytypowanych przez jury do finału Nagrody i oddając głos mailowo, za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz w trakcie gali wręczania nagród w Praniu.

Michał Muszalik, urodzony w 1992 r. jest absolwentem prawa Uniwersytetu Śląskiego, pracuje w swoim zawodzie jednocześnie pasjonując się historią i literaturą. Mieszka w Piekarach Śląskich. Jest członkiem Klubu Jagiellońskiego, laureatem Nagrody Fundacji im. ks. Janusza Pasierba w dziedzinie poezji za rok 2014. W 2016 r. wydał zbiór wierszy „Węgiel, kryształ, kamień”. „Hotel Globo”, jego drugi tomik jest poetycko-malarskim dwugłosem – tekstom towarzyszą akwarele Grzegorza Chudego.

W laudacji podczas gali wręczenia nagród członkini jury Agnieszka Kosińska powiedziała m.in.:

„(…)Opisanie „widoków ziemi”, a cóż dopiero rodzinnych, zawsze było najtrudniejszym zadaniem. A śląska kraina wypełniona jest po brzegi i do tej pory, pomimo wielu o niej dzieł, nieodkryta. (…)

Zwraca uwagę różnorodność formy, której nie boi się Muszalik, i która bardzo mu się udaje: każdy prawie wiersz jest inny. Forma współgra z tematem, i, nie waham się użyć tego wyrazu, wielka miłość do historii i literatury, dodaje ostrogi. Najmocniej wybrzmiewa mi Miłosz, ale to, podejrzewam, moje skrzywienie, a jeśli Miłosz, to i wielcy poeci Ameryki, i polski romantyzm i jego ulubieni poeci (Iwaszkiewicz). 

Znalazł Michał Muszalik ton i skrót, i styl, co powoduje, że jego opowieść przylega do młodego życia autora, prawnuka poetki Gertrudy. Teraz, kiedy płyty tektoniczne historii ruszają się na naszych oczach, opowieść Muszalika, jeśli tak można rzec, autentycznieje z dnia na dzień.”

W poprzednich latach laureatami Orfeusza Czytelników byli Małgorzata Lebda, Bogusław Kierc, Szymon Babuchowski,  Agnieszka Herman i Józef Baran.

Link do nagrania jednego z wierszy z nagrodzonego tomiku

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze