środa, 22 maja, 2024

Otwarcie Alei Sław Olsztyńskiego Sportu

W poniedziałek (6 września) na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel oficjalnie otwarto miejsce, w którym będą upamiętniani wybitni sportowcy z Olsztyna.

Inicjatorem Alei Sław Olsztyńskiego Sportu są przedstawiciele Fundacji Olsztyński Laur Sportowy. Działania odniosły skutek i już teraz pierwsi zawodnicy zostali uhonorowani na promenadzie nad jez. Ukiel.

Pomysł takiego uhonorowania wybitnych zawodników, trenerów, działaczy przyszedł mi do głowy kilka lat temu – przyznaje prezes Fundacji Olsztyński Laur Sportowy Leszek Dublaszewski. – Rozważanych było kilka lokalizacji. Ostatecznie wygrało centrum Ukiel, które jest odwiedzane przez tłumy praktycznie o każdej porze roku. Mam nadzieję, że to będzie także kolejna atrakcja turystyczna naszego miasta.

Zielone światło dla utworzenia takiej alei dała w maju olsztyńska rada miasta. Władze Olsztyna od początku życzliwie podchodziły do tej inicjatywy.

To jest niezwykła historia naszego sportu – mówił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Jesteśmy dumni z naszych zawodników, gdy godnie reprezentują nasz kraj, region, nasze miasto. Dziękuję wam za moc emocji, jakie nam przez lata dostarczaliście.

W pierwszej kolejności zostali uhonorowani: Zbigniew Lubiejewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Mirosław Rybaczewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Andrzej Gronowicz (wicemistrz olimpijski w kajakarstwie w Montrealu w 1976 roku) oraz Adam Seroczyński (brązowy medalista w kajakarstwie Igrzysk Olimpijskich z Sydney w 2000 roku).

Wszystkie największe sukcesy wiążę z Olsztynem, nie tylko te sportowe – mówił Mirosław Rybaczewski. – Jestem w Olsztynie kilka razy w roku, miło spędzam tu czas, mam tu przyjaciół. Bardzo dziękuję za to, że zostałem w ten sposób uhonorowany.

Trakt zaczyna się w pobliżu kapitanatu CRS Ukiel. Miejsce oznacza wstawiona w chodnik płyta z brązu o wymiarach 40×80 cm m.in. z nazwą miejsca i informacją o inicjatorze przedsięwzięcia. Poszczególnych sportowców upamiętniają podobne tablice, lecz o mniejszym rozmiarze. Na nich, poza imieniem i nazwiskiem zawodnika znajduje się dyscyplina, jaką reprezentuje oraz pamiętny sukces.

Kolejne nazwiska w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu mają pojawiać się co roku.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej i nie zasypiaj gruszek w popiele, skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze