piątek, 19 lipca, 2024

Sąd zajmuje się sprawą wyciętych wiekowych dębów w Bożem

Przed Sądem Rejonowym w Mrągowie toczy się proces przeciwko Henrykowi L. oskarżonemu w związku z wycięciem liczących co najmniej 180 lat dębów.

Prokuratura Rejonowa w Mrągowie pod koniec marca 2021 r. skierowała do miejscowego Sądu akt oskarżenia przeciwko Henrykowi L. oskarżonemu o czyn z art. 181 par. 1 i 4 kodeksu karnego. Mężczyźnie zarzucono, że przygotowując w styczniu 2020 r. w imieniu lokalnej spółki rolniczej wniosek do Urzędu Gminy Mrągowo o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w miejscowości Boże, rosnących na działkach należących do wyżej wymienionej spółki, podał nieprawidłową numerację działek, na których znajdowały się drzewa wymagające wycięcia. Miało to skutkować umorzeniem postępowania administracyjnego w przedmiocie wydania zezwolenia na usunięcie drzew i rozpoczęciem wycinki.

Tym samym według ustaleń prokuratora Henryk L. w okresie od stycznia 2020 r. do 6 marca 2020 r. spowodował nieumyślnie zniszczenie w świecie roślinnym w znacznych rozmiarach poprzez wycięcie 24 dębów. Każde z wyciętych drzew liczyło co najmniej 180 lat. Rosły na nich porosty należące do gatunków wyjątkowo cennych przyrodniczo, podlegających ścisłej ochronie gatunkowej.

Proces w tej sprawie rozpoczął się 7 czerwca 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Mrągowie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. W dniu 6 września 2021 r. Sąd kontynuował proces Henryka L., przesłuchując świadków. Następny termin rozprawy w tej sprawie został wyznaczony na 27 października 2021 r. na godz. 10. Sąd w tym dniu planuje przesłuchanie kilku kolejnych świadków wskazanych przez prokuratora w akcie oskarżenia.

źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze