sobota, 24 lutego, 2024

Roztańczone Jedwabno [zdjęcia]

W amfiteatrze w Jedwabnie odbył się szczególny koncert.  Wspólnie sto lat obchodzili: Anna Sarnowska – 50-lecie  pracy artystycznej, Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno – 40-lecie, i Stowarzyszenie Kulturalne Tanecznik – 10-lecie.

Anna Sarnowska jest instruktorem tańców warmińskich i mazurskich, przygotowała wiele programów dla zespołów ludowych działających w naszym regionie, a także w Polsce oraz za granicami kraju. W 2010 r. wydała książkę  Tańce warmińskie i mazurskie: podręcznik dla nauczycieli i instruktorów tańca. Prowadziła Zespół Pieśni i Tańca Olsztyn, a od początku istnienia Zespół Jedwabno. W 2023 r. obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno powstał 27.02.1983 r. Dzisiaj zespół liczy 30 tancerzy i 4 członków kapeli. Założycielem zespołu była Urszula Siudek. Od początku choreografem jest Anna Sarnowska.

Zespół działa nie tylko w swojej miejscowości, ale również reprezentuje region na różnych festiwalach folklorystycznych w Polsce i za granicą. W czasie swojej działalności przyczynił się do zachowania i promocji tradycji warmińsko-mazurskich oraz wpłynął na rozwój kultury i sztuki w województwie. Uczestniczył m.in. w symbolicznym otwarciu granicy między Warmią i Mazurami w Łajsie 2 maja 2004 r. z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze