piątek, 19 lipca, 2024

Przygody Cudaczka-Krutyniaczka

W sobotę 11. września przy Ośrodku Edukacji Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni odbyła się promocja książki Aleksandry Żabińskiej pt. „Przygody Cudaczka-Krutyniaczka”. Książka ukazuje działalność teatru lalek, który istniał najpierw w Pieckach przy GOK-u, a potem od 1984 roku w Krutyni przy Szkole Podstawowej.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Krutyni, turyści odwiedzający miejscowość, członkowie Stowarzyszenia „Nasza Krutyń”, a także wójt gminy Piecki Agnieszka Kurczewska.

Książka „Przygody Cudaczka-Krutyniaczka” ukazuje działalność teatru lalek, który istniał najpierw w Pieckach przy GOK-u, a potem od 1984 roku w Krutyni przy Szkole Podstawowej przez prawie 25 lat. W jego działalności uczestniczyło ponad 200 małych aktorów i setki widzów. Byli to mieszkańcy Krutyni i okolicznych wiosek, gminy Piecki, a także turyści licznie odwiedzający te tereny.

Bohaterem książki jest Cudaczek-Krutyniaczek – kukiełka, która opowiada swe przygody. Treścią przygód są poszczególne przedstawienia oraz ich historia. Przez wiele lat teatr lalek był jedyną ofertą zajęć pozaszkolnych dla dzieci. Dzięki niemu mali aktorzy mogli uczestniczyć w występach, wyjazdach, obozach teatralnych, poszerzać swą wiedzę, rozwój osobisty i kontakty. Wieloletnia działalność teatru sprawiła, że dzieci pierwszego pokolenia uczestników zagrały w późniejszych przedstawieniach.

Działalność teatru zapoczątkowała cykl imprez związanych z Nocą Świętojańską obchodzonych do dzisiaj. Wspomnienia i tradycje wypływające z działalności teatru do dziś są żywe. Dlatego istnieje potrzeba udokumentowania tej działalności. Być może książka sprawi, że teatr lalkowy się odrodzi, a następne pokolenia będą mogły poznać działalność swych dziadków, rodziców i historię wsi.

Tematyka przedstawień była na ogół związana z Mazurami, ekologią, ochroną przyrody i dziedzictwa regionalnego. Jest to książka familijna przeznaczona dla całych rodzin. Rozpowszechniania jest nieodpłatnie, a jej egzemplarze trafiły już m.in. do lokalnych bibliotek i szkół.

Książka wydana została staraniem Stowarzyszenia „Nasza Krutyń” przy wsparciu finansowym gminy Piecki w ramach projektu: „Promocja kultury i tradycji regionalnych, upowszechnianie kultury i sztuki twórców profesjonalnych i amatorskiego ruchu kulturalnego”.

źródło: Stowarzyszenie „Nasza Krutyń”, fot. Waldemar Bzura

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze