piątek, 19 lipca, 2024

Polscy policjanci uratowali motocyklistę zaginionego w Kosowie

Polscy policjanci pełniący służbę w Kosowie pomogli uratować motocyklistę, który po wypadku leżał przez 5 dni w wąwozie i nie był w stanie się wezwać pomocy. W patrolu, który udzielał mężczyźnie pomocy był policjant z Ełku – asp. sztab. Artur Bućko.

W Kosowie obecnie pełnią służbę polscy policjanci z XXXII. Rotacji Jednostki Specjalnej. Kilka dni temu (30.05.2021) w trakcie patrolu okolicy odnaleźli zaginionego motocyklistę, który leżał w wąwozie na głębokości 15 metrów poniżej poziomu jezdni. W akcji uczestniczył policyjny patrol, w którym był również policjant z Ełku asp. szt. Artur Bućko.

Sygnały, że na tym odcinku drogi mogło dojść do niebezpiecznego zdarzenia polscy policjanci otrzymali od okolicznych mieszkańców. Z ustaleń wynika, że 32-letni Serb, jadąc motocyklem stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w bariery drogowe i przeleciał razem z maszyną kilkanaście metrów do wąwozu. Na skutek odniesionych obrażeń 32-latek nie był w stanie poruszać się ani wezwać pomocy.

Polacy, jako pierwsi dotarli do rannego mężczyzny i udzielili mu pierwszej pomocy, a także zaopatrzyli rany i złamania do czasu przyjazdu kosowskich służb medycznych. Następnie wspólnie z ratownikami i mieszkańcami przetransportowali poszkodowanego w górę wąwozu do karetki.

Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna z uwagi na obrażenia motocyklisty – złamana ręka, połamane żebra, podejrzenie urazu kręgosłupa, a także z uwagi na miejsce zdarzenia – 32-letni Serb leżał w gęstych zaroślach, w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Informacja o odnalezieniu motocyklisty i udziale polskich policjantów w akcji ratunkowej odbiła się szerokim echem w mediach kosowskich oraz serbskich. Szef Misji EULEX w Kosowie Lars Gunnar Wigemark napisał w krótkim oświadczeniu, że jest dumny z postawy polskich policjantów, którzy podczas patrolu pomogli uratować zaginionego mężczyznę.

Po kilku dniach patrol z ełckim policjantem asp. szt. Arturem Bućko znowu zaangażował się w pomoc lokalnej społeczności. W niedzielę (06.06.2021) funkcjonariusze wzięli udział w akcji charytatywnej Cyckle Kosovo for Children. W wolnym czasie pomagali przy zabezpieczaniu trasy.

Podczas ostatniego etapu na łuku drogi doszło wypadku – jeden z kolarzy zderzył się czołowo z samochodem osobowym. Polscy funkcjonariusze zorganizowali na miejscu sprawną akcję ratowniczą, zabezpieczając miejsce zdarzenia i udzielając pierwszej pomocy poszkodowanemu. Po przyjeździe służb medycznych kolarz został zabrany do szpitala.

fot. policja

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze