środa, 29 maja, 2024

Oj na Jana, oj na Kupały [zdjęcia]

7 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie z inicjatywy Stowarzyszenia Dwa Skrzydła (Dwa Kryła) odbyły się warsztaty związane ze Świętem Kupały. Uczestnikom przybliżono historię i tradycję  tego święta, zaproponowano wykonywanie wianków, sesję zdjęciową, występ dzieci i śpiewających pań.

Tradycyjnie Noc Świętojańską obchodzimy w nocy z 23 na 24 czerwca, ale w tradycji wschodniosłowiańskiej ten czas przypada, ze względu na kalendarz gregoriański, na dzień z 6 na 7 lipca i nosi miano Święta Jana Kupały. Jest ono obchodzone głównie na Ukrainie, Białorusi i Rosji a także przez mniejszość ukraińską w Polsce. I choć magiczna treść obrzędów została zniwelowana, a celebracja nabrała znaczenia artystycznego, to jednak główne pogańskie czynności obrzędowe sprowadzają się do: wykonywania wianków przez dziewczęta i puszczania ich do wody, uhonorowanie drzewa Kupały korowodami, rozpalanie ognia i przeskakiwanie przez ogień, chrzest rytualny, spalenie lub utopienie drzewa, palenie kulek ze słomy lub wypchanych zwierząt, zorganizowanie rytualnej kolacji oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Te główne elementy rytuałów opierają się na kulcie ognia, wody i roślinności. Rytuały ucieleśniają kombinację zasad męskich (ogień) i żeńskich (woda), odprawiane są w celu zapewnienia płodności, zdrowia i prokreacji.

Stowarzyszenie Dwa Skrzydła (Dwa Kryła) zainaugurowało działalność 14  czerwca, wcześniej inicjatorki pracowały przy projekcie Spichlerz Dobrych Mocy wspierając uchodźców z Ukrainy. Poprzez twórczość chcą zintegrować swoich rodaków i pomóc im zwalczyć problemy wynikające z obecnej sytuacji w ojczyźnie. Stowarzyszenie będzie działać trzy razy w tygodniu i realizować zajęcia m.in. z choreografii, nauki gry na fortepianie, na gitarze, zajęcia artystyczne a także lekcje języka polskiego.

tekst i zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze