niedziela, 26 maja, 2024

Nowe dowody osobiste. Odcisk palca ma zwiększyć poziom zabezpieczeń

Już od poniedziałku 8 listopada br. Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste zabezpieczone drugą cechą biometryczną. Nowy wzór będzie zawierał odciski palców oraz podpis posiadacza dowodu.

Do 2479 lokalizacji dostarczono  już 7450 skanerów do skanowania odcisków palców oraz  335 stacji mobilnych urzędnika.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wprowadzające drugą cechę biometryczną poprawiają stopień zabezpieczeń dokumentów. Wynikają one z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego.

Nowością jest także udogodnienie dla osób niepełnosprawnych lub chorych. W sytuacji gdy obywatel nie będzie mógł przybyć do urzędu osobiście, wówczas urzędnik sam pojedzie do miejsca pobytu takiej osoby – będzie wyposażony w specjalną, mobilną stację urzędnika do wprowadzenia wniosku i pobrania odcisków palców.

Ze względu na konieczność pobrania odcisków palców nie będzie już możliwe składanie wniosku on line,  wyjątkiem są tu wnioski dla dzieci do 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane więc ich wniosek nadal można złożyć online.  

W związku z wprowadzeniem nowego wzoru dowodu osobistego nie będzie konieczności wymiany wydanych dotychczas dokumentów, gdyż zachowują one ważność do terminów w nich wskazanych.

źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze