wtorek, 16 lipca, 2024

Znamy wyniki XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

Jury XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki ogłosiło werdykt! W tym roku w poetyckiej rywalizacji wzięło udział 232 autorów, którzy przesłali do oceny zestawy trzech niepublikowanych oraz nieocenianych w innych konkursach utworów.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłane utwory oceniało jury w składzie:

  • dr hab. Krzysztof Korotkich – literaturoznawca, Uniwersytet w Białymstoku,
  • Teresa Radziewicz – poetka, laureatka Nagrody K.I. Gałczyńskiego Orfeusz Mazurski,
  • Bartłomiej Siwiec – poeta, prozaik, krytyk literacki.

Po zapoznaniu się z 232 zestawami prac nadesłanych na konkurs jury postanowiło przyznać:

  • I nagrodę – Ewelinie Kuśce z Jastrzębia-Zdroju, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Radiski”,
  • II nagrodę – Zdzisławowi Drzewieckiemu z Białego Boru, za zestaw wierszy opatrzony godłem „krasnopióra”,
  • III nagrodę – Beacie Kalińskiej z Cieszyna, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Chmura”.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić:

  • Ewę Frączek z Warszawy, za zestaw wierszy opatrzony godłem „na wszystko przyjdzie czas”,
  • Barbarę Wrońską z Kielc, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Wiciokrzew”,
  • Monikę Milczarek z Sieradza, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Mała Mi”,
  • Elizę Paś z Warszawy, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Gawron na Gigancie”.

Jury dodatkowo chciało zauważyć szczególnie wysoki poziom literacki widoczny w utworach z zestawu opatrzonego godłem „piasek i rtęć”, autorstwa Piotra Piątka z Kołobrzegu; zestaw nie był uwzględniony przy dzieleniu nagród z powodów regulaminowych.

Można powiedzieć, że nasz mazurski konkurs poetycki osiągnął już pełnoletność. Od 18. edycji setki autorów z całej Polski dzielą się swoją poezją i mają okazją zaprezentować efekty swojej pracy twórczej szerszej opinii publicznej – podkreśla Michał Misztal, kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku. – Nasz konkurs na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych wydarzeń literackich, promujących twórczość liryczną w naszym kraju. Szczególnie cieszy nas to, że w ten sposób coraz więcej osób odkrywa nie tylko poezję patrona konkursu – Michała Kajki, ale twórczość innych mazurskich artystów słowa.

Gala przyznania nagród odbędzie się 6 sierpnia (sobota) o godz. 16:00 w Muzeum Michała Kajki w Ogródku. W trakcie wydarzenia wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia, zaprezentowane zwycięskie zestawy wierszy, a wszystko zwieńczy koncert zespołu Susz z Suwałk.

Już dziś zapraszamy do udziału w podsumowaniu tegorocznego Konkursu, które odbędzie się 6 sierpnia w gościnnych progach Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Na scenie zaprezentowane zostaną wiersze laureatów, a w świat poezji śpiewanej zaprosi nas zespół Susz, z pobliskiej Suwalszczyzny – dodaje Michał Misztal.

W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Stanisław Stabro, Artur Nowaczewski, Teresa Tomsia. Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowisz.

Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz, Robert Król, Marcin Cielecki, Izabela Kawczyńska.

Organizatorami Konkursu są: Muzeum Michała Kajki w Ogródku – Oddział Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu.

Dodatkowe informacje na stronie michalkajka.pl.

*** *** ***

Tegoroczna edycja wydarzenia dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Patronat honorowy: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski.

Patronat medialny: Dwumiesięcznik Literacki „Topos”, „Gazeta Olsztyńska”, portal GłosMazur24.pl, Polskie Radio Olsztyn.


Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze